Wizualizacja parku linearnego Suwak - alejka, drewniane leżaki, ławki, drzewa i krzewy

Rozpoczynamy budowę Parku Linearnego Suwak

Teren wzdłuż linii kolejowej na Służewcu zmieni się nie do poznania. Już w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowego parku. Pojawi się mnóstwo różnorodnej zieleni, nowe alejki, a także miejsca do odpoczynku. Wykonawca właśnie rozpoczyna prace budowlane.

Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między blokami, biurowcami, hotelami i linią kolejową przy ul. Suwak powstanie park linearny o powierzchni 20 tys. mkw. Jego największym atutem będzie różnorodna zieleń – posadzonych zostanie 50 drzew, w tym ozdobne odmiany jabłoni. Pojawią się też trzy odmiany klonu i lipa drobnolistna.

Powierzchnię 4200 mkw. zajmą krzewy, 3200 mkw. – byliny i aż 5200 mkw. – trawnik oraz łąka kwietna, na których będą mogli odpoczywać mieszkańcy. Łąka kwietna będzie także przyciągać owady zapylające.

Do zazielenienia wybrano gatunki roślin, które przyciągają uwagę wyglądem i zachwycają zapachem, m.in. przetacznik, krwawnik, szałwię, poziomkę, czyściec, irys i miętę. Oczy mieszkańców będą cieszyć też trawy ozdobne: śmiałek darniowy i turzyca oraz krzewy: dereń, jaśminowiec, tawuła, dzika róża, bez czarny, lilak, kalina i pęcherznica. Wyróżniającym się elementem krajobrazu będzie istniejące runo z bluszczu pospolitego, obok którego będzie można przejść pomostem.

Co poza zielenią?

W ukształtowanie terenu wpisano trzy niecki infiltracyjne, w których będzie gromadzić się woda opadowa. Takie rozwiązanie zabezpieczy zarówno przed podtopieniami, jak i przed suszą. Ogrody deszczowe będą porośnięte roślinnością dostosowaną do każdej z tych sytuacji. Będą także stanowić miejsce schronienia dla zwierząt.

Słupy trakcyjne po istniejących bocznicach kolejowych zostaną zachowane, a elementy małej architektury na terenie południowego łącznika z ul. Suwak będą nawiązywać do stylistki kolejowej. Teren zostanie oświetlony latarniami. Przy ścieżkach spacerowych pojawi się 60 ławek, do odpoczynku będą służyły również hamaki i leżaki.

Kolejność prac

W pierwszej kolejności wykonawca zajmie się uporządkowaniem terenu, zachowując zieleń dawnych ogródków działkowych. Następnie zostaną wykonane nowe alejki z nawierzchni mineralnej oraz elementy małej architektury. Na samym końcu posadzona będzie zieleń.

Nowy teren zieleni na styku Mokotowa, Ursynowa i Ochoty to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, lokalnych fundacji i stowarzyszeń. Za całość inwestycji odpowiada firma Baobab Brandys, a projekt parku wykonała firma LS-Project Maciej Sikorski. Nadzór nad inwestycją pełni Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Zakończenie zadania planowane jest na II kwartał 2024 r.

Pokaż inne artykuły