Zrealizowaliśmy pierwszy projekt z budżetu obywatelskiego na 2023 r.

Zrealizowaliśmy pierwszy projekt z budżetu obywatelskiego zgłoszony na 2023 r. „Różowe skrzyneczki” z menstruacyjnymi artykułami higienicznymi zawisły w toaletach miejskich w Parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera oraz Ogrodzie Krasińskich.

Na projekt pn. „Stacja menstruacja – 'Różowe skrzynki’ w miejskich toaletach publicznych” zagłosowało ponad 5 tys. mieszkańców.

Jak zaznaczyli pomysłodawcy, celem projektu jest zapewnienie warszawiankom swobodnego dostępu do podstawowych artykułów higienicznych podczas menstruacji, jakimi są podpaski i tampony.

Z badań przeprowadzonych w 2020 r. wynika, że co piąta Polka nie ma środków na zakup odpowiednich artykułów higienicznych. Dzięki realizacji takich projektów Warszawa staje się miastem bardziej dostępnym, przeciwdziałającym aktywnie wykluczeniu społecznemu.

Lokalizacje wszystkich skrzyneczek w Warszawie można sprawdzić na stronie mapa.um.warszawa.pl. Znajdują się m.in. w szkołach, bibliotekach i innych instytucjach publicznych.

Toalety, w których można skorzystać z „różowych skrzynek” są zarządzane przez naszą jednostkę. Lokalizacje toalet zostały wskazane przez autorów projektu, są to toalety stacjonarne z obecnym pracownikiem. Artykuły w skrzynkach będziemy sukcesywnie uzupełniać w ramach serwisu tych toalet.

Zachęcamy do korzystania!

 

Pokaż inne artykuły