Kolejnym etapem naszego podsumowania 2022 r. są nowe nasadzenia! Większość z nich to realizacje Waszych projektów w ramach budżetu obywatelskiego oraz tych zrealizowanych dzięki przedsiębiorcom w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy. Dziękujemy, że razem z nami zazieleniacie Warszawę!
W 2022 roku, realizując projekty z budżetu obywatelskiego i Zielonego Funduszu dla Warszawy, posadziliśmy:
- 3 884 drzew, w tym 490 w parkach,
- krzewy na powierzchni 35 135 mkw,
- byliny i rośliny cebulowe na powierzchni 24 609 mkw.
Najpopularniejsze gatunki drzew w Warszawie w 2022 roku
W ubiegłym roku posadziliśmy najwięcej drzew z gatunków:
- klon zwyczajny
- lipa
- śliwa
- grusza
- jesion
- kasztanowiec
- dąb bezszypułkowy
- robinia
- topola
- głóg
- platan
- jarząb
Drzewa odporne na miejskie warunki
Wśród gatunków dobrze radzących sobie w trudnych miejskich warunkach i ogólnie znanych są m.in.:
- klon polny
- klon srebrzysty
- jesion pensylwański
Zaobserwowaliśmy, że np. przy ruchliwej ulicy Marszałkowskiej dość dobrze rozwija się czereśnia. Natomiast w pasie drogowym, ale w oddaleniu od jezdni, prawidłowo rośnie lipa warszawska, która wyróżnia się na tle innych lip – to polska odmiana pochodząca właśnie ze stolicy.
Całoroczne ukwiecenia ZZW
Projektując ukwiecenia, dobieramy rośliny w taki sposób, by rabaty i donice Zarządu Zieleni upiększały miasto o każdej porze roku. Dlatego nasze kompozycje w przeważającej mierze są tworzone metodą hybrydową. Bazę tego typu ukwieceń stanowią byliny, które pozostają w gruncie przez cały rok. Do roślin wieloletnich, tych zimujących w gruncie, dodajemy rośliny jednoroczne (niezimujące w gruncie).
Na przykład teraz na Trakcie Królewskim przyciągają wzrok kolorami ozdobne kapusty i wrzosy, które jesienią dosadziliśmy do bylin – w tym ostnicy obcej w odmianie ‘Pony Tails’ i jeżówki purpurowej. Wybraliśmy kapusty i wrzosy, ponieważ w sprzyjających warunkach atmosferycznych, jakie mamy w ostatnich latach, zachowują atrakcyjność także podczas łagodnej zimy.
Podczas kolejnej sezonowej wymiany ukwieceń, w miejsce kapust i wrzosów posadzimy znów 10% roślin wiosennych, a następnie letnich.
Dzięki hybrydowemu sadzeniu roślin kompozycje kwiatowe nie tylko są całoroczne i zróżnicowane pod względem form oraz kolorów, ale i mniej kosztowne.
Kompozycje roślin w reprezentacyjnych miejscach
W reprezentacyjnych miejscach zakładamy bogato zdobione kwietniki złożone w przeważającej części z roślin jednorocznych, które są bardzo urozmaicone pod względem kształtów oraz kolorów. Takie formy ukwieceń stały się charakterystyczne dla stolicy, stając się zieloną wizytówką miasta.
Staramy się, by co roku inna grupa roślin była wybijającym się motywem naszych ukwieceń. W 2022 roku nowym akcentem na rabatach były ostróżka oraz paciorecznik, który może przywodzić na myśl tradycyjne uporządkowane kompozycje popularne kilka dekad temu. My jednak włączyliśmy go w mieszanki roślin o swobodnym, łąkowym charakterze.
Wpływ zmian klimatu na rośliny jednoroczne
Pozostawiając na zimę w gruncie rośliny typowo jednoroczne, np. szałwię omączoną czy dalię w odmianach ‘Happy Days’ i ‘Mystic’ czy werbenę patagońską, zaobserwowaliśmy ciekawe zjawisko – wiosną odbiło ok. 10% tych kwiatów. Jeśli zimy będą tak łagodne jak w ostatnich latach, jest prawdopodobne, że coraz więcej roślin jednorocznych będzie mogło przetrwać w gruncie i zdobić miasto w kolejnych sezonach.