Badamy i pielęgnujemy stare, cenne drzewa w Warszawie

Każde stare drzewo jest na wagę złota, dlatego zależy nam, by objąć je stosowną opieką oraz zachować jako świadków historii. Zespół dendrologów ZZW w celu zachowania tak cennych egzemplarzy zdecydował się na podjęcie specjalistycznych działań.

DIAGNOSTYKA I SPECJALISTYCZNA KOREKTA KORON

Przeprowadziliśmy diagnostykę i specjalistyczną korektę koron dwóch przedwojennych kasztanowców rosnących na skwerze im. ks. Twardowskiego. Prace wykonywane przez arborystów w koronach drzew są dla nas istotne, ponieważ pozwalają dostrzec niewidoczne z poziomu gruntu uszkodzenia drzew, wykonać konieczne specjalistyczne cięcia i wymianę wiązań.

Dwa rozłożyste kasztanowce białe (Aesculus hippocastanum L.) rosną na popularnym skwerze im. ks. Twardowskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście od ponad 120 lat. To najokazalsze drzewa na tym terenie – z czterech sztuk rosnących przy kamienicy, w której mieścił się „Kurier Warszawski”, pozostały dwa, które na stałe wpisały się w otaczający je krajobraz. Na zdjęciu z 1945 r. widać, że drzewa już wtedy osiągnęły duży rozmiar, rosnąc na dziedzińcu po wyburzonej kamienicy nr. 36. Obok drzew mieścił się wówczas skład materiałów budowlanych.

Natomiast na zdjęciu z 1977 r. można zaobserwować, że jeden z kasztanowców posiadał cechy drzewa weterana – rozległy ubytek z wypełnieniem betonowym (charakterystyczny dla tamtych czasów zabieg „chirurgii drzew”).

KORONY O PRZECIĄŻONYCH KONARACH

Z punktu widzenia laika wydawać by się mogło, że największy problem stanowią pnie drzew, jednak jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań pnie są stabilne. Wykształciły one kolumny funkcyjne, które je wzmocniły i na których się utrzymują. Porównując ich aktualny stan z archiwalnymi fotografiami widać, że pnie drzew zdrowo zarastają. Największy problem stanowią korony o przeciążonych konarach. Drzewa utraciły podczas wojny część koron, które następnie odtworzyły. Miejsca, w których wyrosły pędy (aktualnie konary) odroślowe są osłabione, mają ślady rozkładów powodowanych przez grzyby, co może prowadzić do wyłamania części ich koron. Ponadto konary mają częściowo zdeformowany pokrój, co może wpływać na ich nieoczywiste ruchy przy silniejszych podmuchach wiatru. Warto dodać, że ostatnio doszło do wyłamania jednego z konarów tuż przy alejce, który został częściowo wyłapany dzięki obecnemu w koronie wiązaniu.

CO I JAK BADAJĄ ARBORYŚCI?

Dlatego dbając o stan drzew i bezpieczeństwo użytkowników skweru we współpracy z uznanym diagnostą drzewnym Andrzejem Cichoniem przeprowadzona została diagnostyka pni i koron drzew, na podstawie której rozpoczęto pierwszy etap cięć wycofujących koronę i spisaliśmy wytyczne dotyczące pielęgnacji drzew na przyszłe lata. Cięcia koron wykonał arborysta Damian Gacek (wielokrotny finalista Mistrzostw Polski we Wspinaczce Drzewnej oraz uczestnik mistrzostw Europy).

Arboryści badali rozwidlenia konarów przede wszystkim opukując je młotkiem i używając sondy arborystycznej. Sprawdzali, czy w rozwidleniach nie występuje rozkład, nieprawidłowe zrosty lub zakorek, czyli wrośnięta kora, która może doprowadzić do rozłamania konarów, pomiędzy którymi występuje. Inspekcja korony jest bardzo ważna, ponieważ niektóre uszkodzenia czy też rozkłady z poziomu gruntu nie zawsze są widoczne. Ponadto arboryści w kontrolowany sposób mogli obciążać konary tak, by stopniowo dozować to obciążenie i obserwować zachowanie konarów.

Efekt prac jest pozytywny – wszystkie cięcia udało się wykonać zgodnie z założeniami przyjętymi przy inspekcji korony.

Obecnie trwa wymiana wiązań w koronie drzewa dopasowanych do jej układu i kubatury.

Nadzór prac:

zespół dendrologów ZZW (Grzegorz Szczerba, Mateusz Korbik, Milena Suchodolska-Kwas, Paweł Rybus)

Pokaż inne artykuły