Opiekujemy się 68 skwerami i 27 zieleńcami

Share
Oprócz 32 parków, zieleni w pasach drogowych czy terenów nad Wisłą w Warszawie opiekujemy się również 68 skwerami i 27 zieleńcami. Dbamy o to, by można było na nich odpocząć i spacerować wygodnymi alejkami wśród atrakcyjnych roślin. Tworzymy nowe skwery i modernizujemy te już istniejące – także w ramach Zielonego Funduszu czy projektów z budżetu obywatelskiego.

Kwiaty, byliny, rzeźby i sport

Skwery i zieleńce to ważny element zielonej Warszawy. Najwięcej z tych, które są pod naszą opieką znajdziecie w Śródmieściu, na Mokotowie i Woli. Są popularnym miejscem spotkań i wystaw plenerowych, np.: skwer ks. Twardowskiego na którym jesienią kwitną begonie, werbeny patagońskie czy plektrantus koleusowaty (zwany komarzycą). Na kolejnym skwerze przy Krakowskim Przedmieściu zwiedzający Warszawę chętnie robią zdjęcia pomnika Mickiewicza z pięknymi różami wokół monumentu. Popularną enklawą zieleni w centrum stolicy jest także plac Grzybowski, gdzie odetchniemy nad niewielkim stawem wśród traw ozdobnych, ziół i bylin.

Kulturalne skwery

Skwery często są miejscami kontaktu ze sztuką. Na skwerze płk. Kuźmirskiego-Pacaka na Woli można zobaczyć stałą plenerową wystawę składającą się z dziewięciu rzeźb przygotowanych w 1968 r. z okazji I Biennale Rzeźby w Metalu zorganizowanego w Warszawie. Na skwerze im. B. Wodiczki, siedząc obok rzeźby klucza wiolinowego posłuchacie muzyki dobiegającej z Uniwersytetu im. F. Chopina, a schodząc po skarpie zobaczycie Złotą Kaczkę pośrodku fontanny.
W Warszawie nie brakuje również atrakcji dla mieszkańców uprawiających sport. Wielbiciele jazdy na deskorolce, hulajnodze i rolkach mogą poćwiczyć m.in. na nowym skwerze Sportów Miejskich Ratusz Arsenał. Z wielu zieleńców warto wymienić ten przy pomniku Nike, gdzie można podziwiać kompozycje z kolorowych kwiatów. W tym miejscu często pojawiają się symboliczne kwietne napisy – np. w maju 2021 r. z białych begonii utworzono napis „Nie zapominajmy”. Powstał po to, by pokazać, że Warszawa pamięta o ofiarach COVID-19. Natomiast symboliczne żonkile przy Pomniku Bohaterów Getta przypominają nam co roku o dramatycznej walce powstańców w getcie.

Nowe skwery – zieleń, mała architektura, place zabaw

W ostatnich latach stworzyliśmy od nowa lub zmodernizowaliśmy następujące skwery:
  • przy skrzyżowaniu ul. Kępnej i Jagiellońskiej
  • skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał w Śródmieściu
  • skwer Karaimski między ulicami Redutową i Elekcyjną na Woli
  • skwer Przyjazny Mieszkańcom przy rondzie Unii Europejskiej na Mokotowie
  • przy ul. Gibalskiego na Woli, Dolnej na Mokotowie i na Skwerze im. Alojzego Pawełka (naturalne place zabaw oraz nowa zieleń) na Woli
  • skwer przy ul. Redutowej na Woli

Zaangażowanie firm i mieszkańców

Skwery i zieleńce wzbogacamy nową zielenią, często we współpracy i dzięki zaangażowaniu firm oraz mieszkańców. W 2022 r. w ramach Zielonego Funduszu na Skwerze M. Apfelbauma, wraz z firmą Transition Technologies MS posadziliśmy blisko 100 m2 kwietnych krzewów hortensji i krzewuszki.
Natomiast na skwerze T. Szewczenki, w ramach Zielonego Wolontariatu, pracownicy firmy Dentsu Polska, przy wsparciu naszych ogrodników i Fundacji Aeris Futuro posadzili blisko 100 bylin – jeżówki, szałwię omszoną, gaury białą czy ostnicę mocną. Na tym samym skwerze z okazji Dnia Matki wspólnie z Ambasadą Ukrainy w Polsce posadziliśmy klon polny ‘Elsrijk’, który będzie symbolem wdzięczności ukraińskich matek dla polskich matek za ich pomoc i wsparcie dla całego narodu ukraińskiego.

Tu znajdziecie aktualną listę skwerów i zieleńców, którymi się opiekujemy.

Pokaż inne artykuły