W tym roku po raz szósty obchodzimy Warszawskie Święto Drzewa. Mieszkańcy stolicy będą mogli wspólnie świętować finał akcji podczas pikniku, który odbędzie 9 października w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. W programie atrakcje dla dzieci, dorosłych i rodzin.
W ramach projektu Warszawskie Święto Drzewa przez cały wrzesień trwał konkurs przyrodniczy dla placówek edukacyjnych. Szkoły i przedszkola tworzyły prace na temat drzew w mieście. Tegoroczną akcję zwieńczy niedzielny piknik dla mieszkańców w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Wydarzenie będzie trwało od godz. 12:00 do 17:00.
Atrakcje arborystyczne i dendrologiczne
Z okazji Warszawskiego Święta Drzewa dendrolodzy ZZW przygotowali efektowny pokaz arborystyczny – będą wspinać się po linie na wysoką topolę rosnącą w okolicy Kamienia. Zabiorą też mieszkańców na spacer dendrologiczny. Eksperci opowiedzą o specyfice nadwiślańskiego lasu łęgowego i pokażą, jak wykonuje się badanie drzewa tomografem akustycznym – urządzeniem obrazującym wnętrze pnia drzewa.
Warsztaty stolarsko-przyrodnicze
Podczas pikniku z pomocą specjalistów można będzie zbudować drewniane budki lęgowe dla ptaków i schronienia dla owadów. To też doskonała okazja, by poznać gatunki zwierząt żyjących w okolicy Pawilonu Edukacyjnego. Wykonane budki będzie można zabrać ze sobą, by zamontować je na budynkach czy w ogrodach.
Twórcze animacje
Pod okiem specjalistów można będzie nauczyć się komponować wyjątkowe zapachy na bazie olejków eterycznych. Uczestnicy warsztatów poznają też historię olejków, dowiedzą się, jak takie substancje wpływają na ciało i umysł oraz jak je aplikować. Przygotowane mikstury można będzie zabrać w specjalnych buteleczkach.
Kolejną twórczą atrakcją będzie plener malarski prowadzony przez Urszulę Sobieszek. Artystka podpowie, jak z pomocą ołówka czy węgla oddać piękno nadwiślańskiej przyrody. Jej walory staną się także inspiracją do zabawy słowami i tworzenia wierszy haiku podczas kameralnych warsztatów poetyckich.
Gry terenowe
Edukacyjne zabawy w terenie koło Pawilonu będą odpowiednie dla małych i dużych. Wymagają podstawowej wiedzy przyrodniczej. Biorąc udział w terenowych planszówkach czy dominie uczestnicy zdobędą informacje o zwierzętach i roślinach, w szczególności o drzewach.
Harmonogram pikniku
- Warsztaty przyrodniczo-stolarskie
12:00-17:00 - Gry terenowe
12:00-17:00 - Plener malarski
12:00-14:00 - Warsztaty tworzenia zapachów
12:00-13:00 (25 osób)
13:00-14:00 (25 osób)
14:00-15:00 (25 osób)
15:00-16:00 (25 osób) - Warsztaty poetyckie
12:00-13:30 (10 osób)
14:00-15:30 (10 osób) - Pokaz arborystycznych technik dostępu linowego
13:00-14:00 - Badanie drzewa przy użyciu tomografu akustycznego
15:00-16:00
Udział w wydarzeniu można zgłosić na Facebooku.