Dereń świdwa

Veolia Energia Warszawa wspiera Zielony Fundusz

Share

Spółka Veolia Energia Warszawa została kolejnym partnerem Zielonego Funduszu dla Warszawy. Dzięki współpracy na Pradze-Północ pojawi się 540 przepięknych krzewów.  

Nowa zieleń na Pradze-Północ

Jesienią wzdłuż ulic Radzymińskiej i Rozwadowskiego, na terenie o powierzchni 180 mkw. zostaną posadzone krzewy: dereń biały w odmianie ‘Sibirica’ (Cornus alba ‘Sibirica’), dereń świdwa w odmianie ‘Midwinter Fire’ (Cornus sanguinea ‘Midwinter Fire’) i dereń rozłogowy ‘Flaviramea’ (Cornus sericea ‘Flaviramea’). Miejsce nasadzeń zostało wybrane nieprzypadkowo – właśnie tu przebiega naziemny fragment sieci ciepłowniczej. Nowa zieleń ma zasłonić instalację i poprawić estetykę otoczenia.

– Krzewy, które posadzimy, nie tylko poprawią estetykę otoczenia, ale kwitnąc, przyciągną mnóstwo zapylaczy. Dzięki takim działaniom zwiększamy w mieście przestrzeń biologicznie czynną, łagodząc tym samym skutki zmian klimatu – mówi Magdalena Młochowska, Dyrektor Koordynator ds. zielonej Warszawy.

– Tak jak wybór miejsca, równie starannie przemyślany był dobór roślin do nasadzenia. Przystępując do projektu, kierowaliśmy się przede wszystkim funkcjonalnością zieleni. Wybrane krzewy świetnie znoszą zanieczyszczenie powietrza, są mrozoodporne i mało wymagające w pielęgnacji. Dodatkowo pełnią bardzo ważną funkcję – poprawiają jakość powietrza – mówi Aleksandra Żurada, Dyrektor Komunikacji Veolii Energii Warszawa.

Za realizację projektów w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy odpowiada Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Ekologiczne działania partnera Zielonego Funduszu dla Warszawy

Projekt nasadzeń jest jednym z wielu działań realizowanych przez Veolię Energia Warszawa wspólnie z miastem na rzecz ochrony środowiska naturalnego i w ramach walki o czyste powietrze w stolicy. Dzięki programowi antysmogowemu na przestrzeni ostatnich kilku lat udało się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 62,6 tys. ton, dwutlenku siarki o 34 proc. i tlenku azotu o 23 proc.

Veolia Energia Warszawa zarządza stołeczną siecią ciepłowniczą o długości 1800 km. To jedna z największych takich sieci w Unii Europejskiej. Większość rur ciepłowniczych zlokalizowana jest prawie metr pod ziemią, na powierzchni znajduje się tylko około 30 km. Jeden z takich naziemnych odcinków znajduje się właśnie nad ul. Radzymińską oraz w pasie zieleni wzdłuż ulic Radzymińskiej i Rozwadowskiego.

Pokaż inne artykuły