„Warszawscy plażowi” wrócili na stołeczne plaże!  

W czerwcu na stołeczne plaże wrócili „Warszawscy plażowi”. Zarząd Zieleni uruchomił sześć punktów plażowych, które będą działały aż do końca września. Przewidziano atrakcje dla dzieci i dorosłych. U plażowych będzie można zasięgać informacji na temat nadwiślańskiej przyrody, a także bezpłatnie wypożyczać leżaki i sprzęt sportowy.

Punkty plażowe w Warszawie

W ramach projektu „Warszawski plażowy” zostały uruchomione punkty informacyjno-rekreacyjne na czterech stołecznych plażach – Saskiej, Poniatówce, Rusałce (ZOO), Żoliborz – a także w Pawilonie Edukacyjnym Kamień i po raz pierwszy przy bulwarze gen. George’a Smitha Pattona (przy pierwszym pawilonie od strony mostu Świętokrzyskiego). Miejskie punkty plażowe powstały po to, by mieszkańcy mogli atrakcyjnie i aktywnie spędzać czas nad Wisłą, a także poznawać jej walory przyrodnicze – warszawskie plaże są zlokalizowane na objętym ochroną przyrody obszarze Natura 2000.

W czerwcu i wrześniu punkty na plażach i bulwarze będą działać w weekendy w godzinach 10.00-20.30, a w lipca i sierpniu zapraszamy mieszkańców codziennie – w dni robocze od godz. 11.00, a weekendy od 10.00 do ok. 21.00 (punkty plażowe kończą działalność pół godziny przed zmierzchem). W Pawilonie Edukacyjny Kamień projekt „Warszawski plażowy” będzie realizowany w weekendy. W czerwcu od 9.00 do 20.30, w lipcu od 9.00 do 21.00, w sierpniu od 9.00 do 20.30, a we wrześniu od 9.00. do 20.00.

Poznajcie warszawskich Plażowych!

Dla plażowiczów przygotowaliśmy m.in. leżaki, maty, piłki, bule, zabawki edukacyjne, koce i lornetki. Sprzęt wypożyczają Plażowi. Rozpoznacie ich po koszulkach z oznakowaniem Dzielnica Wisła i napisami „Plażowy” lub „Plażowa”. Plażowi udostępniają też książki w ramach akcji „Zaczytaj się nad Wisłą” i publikacje na temat przyrody nad Wisłą, wydają worki na śmieci i ekologiczne popielniczki. Przede wszystkim jednak służą wiedzą na temat szerokiej oferty nadwiślańskich atrakcji, w tym propozycji klubokawiarni na bulwarach i plażach.

Szczegółowe informacje na temat działalności punktów plażowych i zaplanowanych atrakcji znajdziecie na Facebooku na profilu Dzielnica Wisła w grupie Warszawski plażowy.

Atrakcje na plażach i na bulwarze

W ramach projektu „Warszawski plażowy” zapraszamy – szczególnie najmłodszych mieszkańców – na trzy wyjątkowe animacje muzyczne na plaży Poniatówka, które zrealizujemy we współpracy z Sinfonią Varsovią. Animacje będę składały się z koncertów poprzedzonych pogadankami na temat muzyki klasycznej.

Na każdej z plaż raz w ciągu lata odbędzie się sprzątanie z udziałem mieszkańców – pierwsze już 25 czerwca na plaży Saskiej. Uczestnicy akcji będą mieli szansę wygrać piękne wiślane plakaty autorstwa Oli Jasionowskiej.

Dodatkowo na plażach Saskiej i Żoliborz, w soboty w godzinach 11.00-16.00 na mieszkańców będą także czekać animatorki i animatorzy, którzy przygotują atrakcje dla dzieci. Na plaży Saskiej będą to m.in. zawody „Runmagedon kids”. Na piasku zostanie ustawiony tor przeszkód złożony z czterech elementów. Animatorzy będą zachęcać najmłodszych plażowiczów do biegu z przeszkodami. Zaplanowano także konkursy na zamki i rzeźby z piasku. Zapewnimy sprzęt plażowy do budowy nawet skomplikowanych konstrukcji, a animatorzy będą wspierać dzieci w tworzeniu najwyższych budowli.

Na plaży żoliborskiej odbędą się warsztaty „Mandale na kamieniu”. Mandala to forma plastyczna o kształcie koła, które wypełniają przeróżne ornamenty. W okolicach budki plażowego wydzielimy miejsca, w którym dzieci pod okiem animatora będą mogły tworzyć własne kolorowe dzieła.

Na sierpień zaplanowaliśmy konkurs fotograficzny pod hasłem „Nadwiślański świt”. Z najlepszych zdjęć stworzymy galerię w pawilonie plażowym na bulwarze Pattona, a laureaci konkursu otrzymają nagrody.

Letnie warsztaty w Pawilonie Edukacyjnym Kamień

Na 11 czerwca jest zaplanowany warsztat „Sekretne życie roślin domowych”. Podczas spotkania, które rozpocznie się o godz. 12.00, zostaną podjęte tematy związane z oczyszczaniem powietrza, dowiemy się m.in., jakie rośliny to domowi truciciele czy domowi lekarze. Zostaną też obalone popularne mity na temat roślin uprawianych w domach.

Mieszkańcy mogą przynieść własne rośliny, aby zasięgnąć porady dotyczącej ich cyklu życia, rozwoju i chorób.

Od czerwca do sierpnia w każdy weekend będą organizowane warsztaty i animacje, nawiązujące tematycznie do Wisły lub nadwiślańskiej przyrody, m.in.: wianki, makramy, warsztaty survivalowe, wykłady o synantropizacji (czyli sposobach przystosowania dzikich gatunków zwierząt do życia blisko siedzib ludzi), warsztaty „Zioła w domu”, animacja „Wieczór gwiazd”.

Na zakończenie sezonu letniego na Wisłą zaprosimy mieszkańców na ognisko w okolice Kamienia.

Jak dotrzeć na plażę

Polecamy, aby nad Wisłę przyjeżdżać środkami transportu miejskiego – na rowerach, hulajnogach czy rolkach. Atrakcją może być dotarcie na plaże drogą wodną, a umożliwia to rozwinięta oferta warszawskiej żeglugi, wodne linie turystyczne Zarządu Transportu Miejskiego, a także oferta indywidualnych przewoźników żeglugi tradycyjnej i rekreacyjnej. Nie można natomiast bez pozwolenia wydawanego przez Zarząd Zieleni wjeżdżać na plaże, bulwary i obszary nadwiślane samochodami i innym pojazdami mechanicznymi.

 

Pokaż inne artykuły