Park im. Szczubełka – spacerując nad wodą poczujecie klimat dawnej Sadyby

Zapraszamy na niedzielny spacer z cyklu #WarszawskieParkiZZW 23/32 – Park im. Czesława Szczubełka. Na Mokotowie, wokół Fosy Legionów Dąbrowskiego, rozciąga się urokliwy park porośnięty cennymi drzewami, krzewami i roślinnością typową dla terenów podmokłych. Witki wierzb lekko muskają wodę, po której pływają kaczki i łabędzie.

KLIMAT DAWNEJ SADYBY

Park powstał w latach 30. przy fosie otaczającej Fort Czerniaków. Planowano tu budowę amfiteatru i kawiarni, ale w realizacji planów przeszkodził wybuch wojny. Po wojnie ukształtowano teren zieleni w formie, która funkcjonuje do dziś.

Zabytkowy park zajmuje powierzchnię 2,55 ha. Od południowego wschodu graniczy z ul. Powsińską (tu znajdują się główne wejścia), z pozostałych stron ogranicza go Fosa Legionów, zwana również Fosą Morszyńską, w nawiązaniu do sąsiedniej ulicy – Morszyńskiej. Podczas spaceru szerokimi alejkami przedwojenne wille wznoszące się przy tej ulicy pozwalają poczuć klimat dawnej Sadyby. Tuż obok, po drugiej stronie ul. Powsińskiej, na terenie fortu, można zobaczyć ekspozycję plenerową, udostępnioną bezpłatnie w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

W parku znajduje się niewielki, ale zaciszny plac zabaw, siłownia zewnętrzna i wiele ławek. Głaz przy wejściu od ulicy Morszyńskiej upamiętnia Żołnierzy Armii Krajowej Batalionu Oaza, który walczył w powstaniu warszawskim.

NIEZWYKŁE KORKOWCE DALEKOWSCHODNIE I PIĘKNA TOPOLA CZARNA

Park jest miejscem, gdzie warto zwrócić uwagę na bogaty drzewostan. Rośnie tu dużo drzew iglastych – sosny, świerki, cisy, daglezje, jodły. Dzięki tym eleganckim, wytrzymałym i zimozielonym roślinom skwer jest atrakcyjny cały rok.

Występują tu w dużej ilości korkowce dalekowschodnie. Nazwę korkowiec drzewo zawdzięcza grubej, elastycznej, mocno spękanej korze. Mielona kora przerabiana jest na korek wykorzystywany do produkcji np. podkładek pod kubki lub tablic. Drewno korkowca sprawdza się w produkcji mebli i nart, a powstałe z niego przedmioty są bardzo trwałe. Korkowce są wytrzymałe na mróz, cechują się malowniczym rozpostartym pokrojem. Jesienią liście wcześnie, ale dekoracyjnie przebarwiają się na żółto. Liście i owoce, gdy się je rozetrze, wydzielają bardzo intensywną terpentynową woń.

Kora tego drzewa wykorzystywana jest również jako surowiec leczniczy. Tradycyjna medycyna wykorzystuje ten surowiec do produkcji leków, które pomagają walczyć np. z zapaleniem opon mózgowych. Natomiast olej pozyskiwany z nasion korkowca to doskonały środek owadobójczy. Zapach oleju jest niezwykle orzeźwiający. Owady go nie lubią, ale dla ludzi jest niezwykle przyjemny. Z kolei z kwiatów korkowca pszczoły chętnie zbierają pyłek.

W 2020 i 2021 r. przeprowadziliśmy inwentaryzację drzew, oceniając jednocześnie ich stan fitosanitarny. Ponadto wykonujemy przeglądy drzew i zlecamy niezbędne prace pielęgnacyjne. Nad parkiem góruje piękna topola czarna, którą otaczamy szczególną opieką. W 2021 r. drzewo zostało poddane specjalistycznym badaniom, w wyniku których wykonano cięcia pielęgnacyjne pod nadzorem dendrologów.

Przy płocie od ul. Powsińskiej rośnie wiele oliwników, a wzdłuż fosy możemy zobaczyć piękne egzemplarze wierzby płaczącej oraz robinii. Młode nasadzenia to w większości platany klonolistne o atrakcyjnie łuszczącej się korze oraz robinie Małgorzaty z odmiany ‘Pink Cascade’ o niezwykłych różowych kwiatach. W parku można też podziwiać krzewy liściaste: forsycje – wiosną pięknie kwitnące na żółto oraz irgi i tawuły – stanowiące obrzeże dla placu zabaw.

 

 

 

 

Pokaż inne artykuły