Wiewiórka w warszawskim parku

Cała Warszawa obszarem zagrożonym wścieklizną

Wojewoda mazowiecki wydał nowe rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie m.st. Warszawy. Od 15 kwietnia 2022 r. obszar zagrożony wścieklizną obejmuje całe miasto.

We wcześniejszym rozporządzeniu z dnia 25 marca 2022 r., na liście obszarów zagrożonych wścieklizną znalazła się połowa dzielnic Warszawy. Obecnie stan zagrożenia obejmuje już wszystkie dzielnice. Do tej pory Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 23 przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego (w 2022 r.).

Szczepienia zwierząt domowych przeciw wściekliźnie

W związku z zagrożeniem wścieklizną prosimy mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, gdy będą spacerować ze swoimi czworonożnymi pupilami. Pamiętajmy, że obowiązkowe jest szczepienie psów przeciwko wściekliźnie, a od 31 grudnia 2021 r. na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny obowiązuje nakaz szczepienia również kotów. Niewypełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia jest wykroczeniem, za które właścicielowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Informacje dotyczące potwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt znajdują się w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Co robić, aby ograniczyć ryzyko zarażenia?

  • Nie należy zbliżać się do dzikich zwierząt.
  • Nie należy dotykać zwierząt, których nie znamy, karmić ich i głaskać.
  • Jeśli spotkamy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie należy działać na własną rękę lecz zawiadomić służby interwencyjne.
  • Jeśli zauważymy zwierzę, które zachowuje się nietypowo, należy zawiadomić służby interwencyjne.

Zachęcamy do zapoznania się z filmem edukacyjnym dotyczącym wścieklizny.
Pokaż inne artykuły