Park im. Karola Beyera – schodami w dół wśród drzew

Share

Zapraszamy na niedzielny spacer z cyklu #WarszawskieParkiZZW 20/32 – Park im. Karola Beyera.  To zaciszne, pełne zieleni miejsce położone częściowo na skarpie wiślanej, po północnej stronie dworca Warszawa Powiśle.

ZIELONE POWIŚLE – SCHODAMI W DÓŁ WŚRÓD DRZEW

Niewielki (2,12 ha), założony w latach 70. XX w. park rozpościera się od ul. Smolnej na skarpie, po której można zejść długimi, szerokimi schodami – aż do ul. Kruczkowskiego. Od północy biegnie stary mur graniczny kompleksu klasztornego Sióstr Szarytek, gdzie jest mnóstwo zieleni, liczne sady, szklarnie i pola uprawne oraz grządki z kwiatami.

Park poświęcony jest Karolowi Beyerowi – jednemu z XIX-wiecznych prekursorów polskiej fotografii, a zarazem ojcu polskiej numizmatyki. Wygląd dawnej Warszawy poznajemy właśnie dzięki jego zdjęciom, a ciekawe ujęcia Powiśla możecie zrobić teraz sami – ze szczytu skarpy, podziwiając wiekowe drzewa.

Przed II wojną światową na terenie parku, przy ul. Smolnej 6 funkcjonował Szpital Polskiego (a wcześniej Rosyjskiego) Czerwonego Krzyża. W czasie powstania warszawskiego przebiegała tu linia frontu. Obecnie w dawnym budynku szpitala znajduje się Klub Bankowca. Warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny zabytkowy budynek, któremu udało się przetrwać wojnę w niezmienionym stanie.

Innym przykładem nowoczesnej już architektury jest siedziba miejskiego Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Smolnej 4 (ceglana elewacja nawiązuje do istniejącego w tym miejscu budynku, który również stanowił część kompleksu szpitala PCK). Budynek jest przeszklony i otwarty na otaczającą go zieleń.

 BLISKO NATURY – UROKLIWA TRASA Z CENTRUM NA POWIŚLE

W parku rosną m.in. kasztanowce, robinie akacjowe i lipy, a wiosną oko przyciąga żywa barwa kwiatów forsycji i wiśni Kazan. Skarpa w ubiegłym roku została umocniona faszyną w celu ograniczenia erozji i zatrzymaniu spływu wody. Ograniczenie koszenia wpływa korzystnie na rozwój na skarpie licznych geofitów, m.in. ziarnopłonu wiosennego, żółtych anemonów czy fioletowego żywokostu.

Wiele osób traktuje ten park jako przejście z centrum na Powiśle, ale warto zatrzymać się tu na dłużej – tym bardziej, że podczas jednego spaceru można też zwiedzić znajdujące się tuż obok Skwer Anki Kowalskiej oraz Skwer Bohdana Wodiczki, gdzie rozbrzmiewa muzyka z Uniwersytetu Chopina.

 

Pokaż inne artykuły