Zapraszamy na kolejny niedzielny spacer z cyklu „Warszawskie Parki ZZW”. Tym razem odwiedzimy park nad Stawem Służewieckim – czyli zacisze nad stawem pełne zieleni i ptaków wodnych.
ULUBIONE MIEJSCE MIESZKAŃCÓW I PTAKÓW WODNYCH
Modernizacja tego zapomnianego miejsca u zbiegu ulic Puławskiej i Rzymowskiego, zaczęła się w latach 2013-2015, gdy powiększono i pogłębiono staw (14 tys. m3). W 2018 r. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zbudował ponad tu 5-hektarowy park, korzystając w dużej mierze z funduszy unijnych. Gdy odwiedzając park wejdziecie na molo, zwróćcie uwagę na:
- trzy sztuczne wyspy z roślinami wodnymi – korzystają z nich ptaki m.in. trzciniaki, trzcinniczki i gile, zaobserwowano również czaplę siwą,
- byliny nadwodne: tatarak, kaczeńce, turzyce pospolite i zwisłe, wiązówki błotne, kosaciec żółty i pałki wąskolistne,
- fontannę pływającą – jest ozdobą stawu, ale również natlenia i oczyszcza wodę zbiornika.
Idąc alejkami w kierunku ul. Puławskiej dotrzemy do niedużego wodospadu oraz jazu, nad którym można przejść kładką. Znajduje się tu również mała elektrownia wodna, w której siłą wody przepływającej przez turbinę Archimedesa wytwarzany jest prąd.
BOGATA ZIELEŃ I WIELOBARWNE UKWIECENIA
Park jest pełen urozmaiconej, harmonijnie zaprojektowanej zieleni – drzew, krzewów, bylin ogrodowych. Zobaczymy tu m.in:
- klony pospolite, olchy szare, brzozy Hosera, jesiony pensylwańskie, jesiony wyniosłe, wierzby kruche odm. kulista, lipy drobnolistne czy szerokolistne.
- dwie pięknie kwitnące wiosną magnolie ‘Galaxy’, które pojawiły się w parku w 2019 r.
Wiele drzew zostało posadzonych w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego – „250 drzew dla Służewa i Służewca”.
W 2021 r. wszystkie drzewa w parku zostały poddane inwentaryzacji oraz ocenie dendrologicznej. Każde drzewo otrzymało swoją tabliczkę oraz numer identyfikacyjny. Teraz podstawowe informacje na temat drzew w parku można także sprawdzić w zakładce „Zieleń” w serwisie mapowym m.st. Warszawy.
Z krzewów warto zwrócić uwagę na atrakcyjne nawet zimą czerwone pędy derenia białego ‘Siberian Pearls’, wierzbę purpurową odm. Nana, bez czarny, tawułę gęstokwiatową o różowych kwiatach, śnieguliczkę Doorenbosa, która jesienią ozdabia park różowymi kulistymi owocami. W parku jest ponadto kalina hordowina, która przyciąga uwagę białymi kwiatami i czerwonymi owocami (w pełni dojrzałości czarnymi).
Rosną tu także byliny – niektóre z nich, jak trzcinnik ostrokwiatowy ‘Overdam’, są atrakcyjne przez cały rok. Wiosną zachwycają kępami dwukolorowych liści, potem różowymi kwiatami, a następnie latem, jesienią i zimą pięknymi beżowymi kłosami. W parku można podziwiać również krwawnik pospolity odm. ‘Paprica’ o intensywnie czerwonych kwiatach z żółtym środkiem, krwawnik odm. ‘Terracotta’, którego kwiaty mają rdzawo pomarańczową barwę, zwarte kępy trawy ozdobnej – śmiałka darniowego, jeżówkę purpurową, perłówkę wyniosłą, kocimiętkę Fassena o niebieskofioletowych kwiatach, babkę zwyczajną i szałwię omszoną.
W parku można skorzystać z placu zabaw i siłowni. Ze wzniesienia, które znajduje się przy placu zabaw, rozciąga się piękny widok na cały park. Warto również zwrócić uwagę na skarpę obrośniętą krzewami od strony ul. Rzymowskiego, dzięki której odgłosy dochodzące z ruchliwej arterii są mniej uciążliwe. Z małej architektury wyróżniają się nowoczesne drewniane leżaki, z których można podziwiać staw.
DZIAŁANIA DLA PRZYRODY, REGULARNE PRACE
Teren parku koszony jest trzykrotnie w ciągu całego roku. Część trawników jest wyłączana z koszenia i przekształcana w naturalne łąki kwietne. W 2020 r. na terenie parku powiesiliśmy 16 budek lęgowych dla ptaków.
W ramach prac związanych z utrzymaniem Stawu Służewieckiego realizujemy corocznie:
- zabiegi pielęgnacyjne skarp oraz roślinności wodnej – wykonujemy selektywne koszenia w celu ochrony przyrody i tworzenia buforów o ograniczonym dostępie dla człowieka od strony brzegów,
- cykliczny monitoring lustra wody wraz z usuwaniem przetamowań oraz zanieczyszczeń komunalnych,
- ustawianie, eksploatacja i remonty tratw dla ptaków wodnych,
- eksploatacja fontanny pływającej,
- eksploatacja małej elektrowni wodnej,
- podejmowanie działań w sytuacjach awaryjnych np. ustawianie sorbenów dla substancji ropopochodnych w przypadku stwierdzenia napływu zanieczyszczeń ze strony Potoku Służewieckiego.