Kamień. Pawilon Edukacyjny – podsumowanie roku 2021

Share
Położony na Golędzinowskiej łące Pawilon Edukacyjny Kamień działa od niemal półtora roku. W tym wyjątkowym miejscu edukacji ekologicznej i lokalnych aktywności w 2021 roku odbyło się ponad 100 wydarzeń, w których uczestniczyli mieszkańcy. 
 Wybudowanie go było zwieńczeniem projektu pn. „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” (WislaWarszawska.pl). Przedsięwzięcia, które obejmowało szereg działań na rzecz ochrony przyrody, m.in. budowę wysp pływających, barek na Wiśle jako siedlisk lęgowych dla ptaków, wyspy na wysokości Golędzinowa, ławic piaszczystych, ścieżki spacerowej oraz wyznaczenie i oznakowanie szlaków przyrodniczych.

Kamień powstał po to, by edukacja przyrodnicza dzieci, ale i dorosłych, mogła odbywać się w bezpośredniej bliskości natury. Dlatego budynek jest usytuowany przy pasie nabrzeżnym Wisły. To idealna lokalizacja do poznawania naturalnego bogactwa rzeki, a także do obserwowania ptaków.

Wiosna upłynęła w Kamieniu pod hasłem inspirujących spotkań oraz odbierania nagród za projekt architektoniczny. Pawilon inspirowany kształtem głazu polodowcowego został uznany za najlepszą nowo oddaną przestrzeń publiczną w stolicy i uhonorowany Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Następnie dostał prestiżową Nagrodę Architektoniczną przyznaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) ramach XXIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Nadwiślański pawilon edukacyjny zaprojektowany przez eM4 Pracownię Architektury Brataniec zdobył jeszcze Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2020.

Otwierając Kamień dla mieszkańców, pragnęliśmy, aby był on pierwszym w Warszawie zielonym miejscem aktywności lokalnej. W tym celu podjęliśmy w 2021 roku wiele inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych oraz zapewniających rekreację i wypoczynek, a także aktywności przynoszących korzyści środowisku.

Lato 2021 w pawilonie edukacyjnym Kamień

Wraz z rozpoczęciem lata nasz nadwiślański ekologiczny punkt spotkań zaczął na dobre tętnić życiem. Od poniedziałku do piątku czekaliśmy na Was wyposażeni we wszelkiego rodzaju materiały edukacyjne potrzebne do prowadzenia warsztatów przyrodniczych. A także w chwytaki i worki na śmieci. Dziękujemy za to, że uczestniczyliście w organizowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy akcjach sprzątania terenu, a dodatkowo podczas indywidualnych nadwiślańskich wędrówek z zaangażowaniem zbieraliście śmieci w lasach łęgowych!

W weekendy w Kamieniu odbywały się cykliczne wydarzenia oraz spotkania z wyjątkowymi osobami. Popularnością cieszyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez Tomasza Kaczora, na których powstawały oszałamiające zdjęcia przyrody, czy warsztaty kompostowania, podczas których uczestnicy uczyli się, jak można „czarne złoto ogrodników” wykorzystać w domowej uprawie roślin.

Osoby, które po całym tygodniu pracy chciały zacząć weekend zastrzykiem energii, mogły praktykować jogę na plaży, a pod koniec sezonu letniego w budynku Kamienia. Regularnie organizowaliśmy też spacery przyrodnicze, głównie ornitologiczne.

Kultura w Kamieniu? Latem sporo było tego typu wydarzeń. Odbywały się na przykład spotkania z autorami książek, w tym poezji. W ramach festiwalu Green Festival On Tour wyświetlaliśmy ważne filmy o tematyce ekologicznej i z udziałem ekspertów prowadziliśmy debatę poświęconą problemowi smogu. Dużą widownię miały spektakle teatralne realizowane m.in. we współpracy z @Fundacją Sztuka Ciała.

W środku lata przeprowadziliśmy pierwszą z naszych akcji #PrzygarnijKwiatka. Rozdawanie sadzonek wyjętych z rabat hybrydowych wywołało tak duże zainteresowanie, że jesienią zaproponowaliśmy trzy kolejne terminy adopcji roślin sezonowych.

Jesień 2021 w pawilonie edukacyjnym Kamień

W październiku do największych atrakcji należały warsztaty ogrodnicze i dendrologiczne. Późną jesienią przyszedł czas na więcej aktywności w budynku. Weekendy w Kamieniu upływały na budowaniu budek lęgowych da ptaków, robieniu ekologicznych nadruków na odzież, ekoworeczków czy woskowijek– a w końcu także świątecznych ozdób.

Przez cały sezon jesienny nie brakowało chętnych do weekendowych rozgrywek szachowych, prowadzonych przez ekspertów z Fundacji Inicjatyw Niebanalnych. Co niedzielę organizowaliśmy też koncerty relaksacyjne, w których ważną rolę grały zieleń, misy i gongi tybetańskie. Natomiast podczas słuchowisk będących częścią projektu «Czy to pogłos odwiecznego świata?” można było cieszyć się dźwiękami natury w interpretacji artystki Zoi Michailovej.

W Nowym Roku Kamień znów będzie dostępny dla mieszkańców. Zapraszamy na warsztaty, spacery, koncerty, spotkania z ekspertami, na naukę w formie zabawy, relaks i wypoczynek. O wydarzeniach będziemy informować na bieżąco kalendarzu Kamienia na Facebooku.

Pokaż inne artykuły