Trwa jesienne sadzenie krzewów w Warszawie

 

W całej Warszawie posadzimy ponad 118 tysięcy roślin na obszarze 37 tys. m2. Piękne, owocujące krzewy wzbogacą stołeczne parki i skwery oraz uzupełnią szpalery wzdłuż ulic tworząc naturalną barierę dla zanieczyszczeń.

Najwięcej krzewów przybędzie na Bielanach i Żoliborzu – ponad 40 tysięcy. Dużą powierzchnię nasadzeń zaplanowaliśmy przy al. Zjednoczenia, Kasprowicza i Reymonta. Nowa zieleń pojawi się również przy ul. Powązkowskiej, Rydygiera czy Słowackiego. Atrakcyjne nasadzenia wykonamy też np. na Ochocie – w rejonie Placu Zawiszy i Grójeckiej oraz przy ul. Wiertniczej w Wilanowie. Uzupełnimy także istniejące skupiny krzewów rosnących w parkach i na skwerach, m.in. w Parku Praskim, Parku Mazowieckiego, Parku na Książęcem czy w Dolince Szwajcarskiej.

Bogactwo gatunków i piękno kwiatów

Sadząc krzewy w mieście, zwłaszcza w pasach drogowych, zwracamy uwagę na to, aby były odporne na zasolenie i zanieczyszczenie gleby, czasowe niedobory wody oraz wysokie temperatury latem i niskie jesienią. Odpowiedni dobór gatunkowy pozwala cieszyć się pięknymi krzewami wiele lat.

Wśród gatunków, którymi zazielenimy Warszawę są m.in. owocujące świdośliwy, aronie, derenie, śnieguliczki, berberysy, pięknotki, a także cisy czy tawuły. Wiosną miasto ożywią pięknymi kwiatami i zapachem jaśminowce, lilaki, bzy, a także kaliny czy forsycje, których intensywnie żółte kwiaty ogłaszają jej nadejście.

Na szczególną uwagę w tegorocznych nasadzeniach zasługuje aż kilkadziesiąt gatunków róż, z czego wiele z nich posadzimy po raz pierwszy. Nowością będą m.in. róże ‘Amber Sun’, ‘Aspirin Rose’, ‘Firebird’, ‘Red Leonardo da Vinci’, kilka odmian róży ‘Bienenweide’, a także polski akcent – odmiana ‘Iwona’. Krzewy te przepięknie kwitną cały sezon – od czerwca do października. Warto również zwrócić uwagę na hortensje oraz peonie drzewiaste o przepięknych dużych kwiatostanach, a także na obsypaną białoróżowymi kwiatami krzewuszkę cudowną ‘Variegata’.

Dlaczego warto sadzić krzewy

Co roku w Warszawie dzięki warszawskim ogrodnikom i ogrodniczkom oraz projektom mieszkańców z budżetu obywatelskiego pojawia się coraz więcej krzewów. Oprócz atrakcyjnych kwiatów czy zimozielonych liści, których piękno poprawia nam samopoczucie, zieleń niska to także wiele korzyści dla miejskiego ekosystemu.

Krzewy stanowią ostoje różnorodności biologicznej, dając schronienie i pożywienie dla wielu gatunków owadów i ptaków. Kosy, kapturki, piegże czy wróble zakładają gniazda w gęstych pędach i bardzo chętnie jedzą owoce berberysów, dereni, ligustrów, irg, dzikich róż czy porzeczek.

, wiążą dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Mają również wpływ na obniżenie stężenia zanieczyszczeń, które powstają przy ulicach, takich jak pyły zawieszone, tlenki azotu i metale ciężkie. W ich liściach i pędach gromadzona jest woda, co jest szczególnie ważne w przypadku gwałtownych opadów, a dzięki transpiracji ochładzają powietrze i poprawiają mikroklimat.

Jak sadzimy i pielęgnujemy krzewy

Krzewy sadzimy w chłodne i wilgotne dni, dlatego większość nasadzeń wykonujemy jesienią. Przed przystąpieniem do nasadzeń należy najpierw przygotować odpowiednie podłoże. Zdejmujemy darń, usuwamy wszelkie zanieczyszczenia i chwasty. Wybieramy wierzchnią warstwę gruntu i przekopujemy ziemię na głębokość ok. 25 cm. Następnie nawozimy urodzajną warstwą ziemi i wyrównujemy teren.

Krzewy sadzimy w dołach dostosowanych do wielkości bryły korzeniowej roślin – przynajmniej o 10 cm głębszych i szerszych. Jeśli rośliny mają zagęszczone korzenie warto zanurzyć je na pewien czas w wodzie i rozluźnić. Przysypujemy dolną część rośliny ziemią urodzajną do poziomu, na jakim rosły w pojemnikach, dociskamy ziemię wokół roślin i obficie podlewamy. Jeśli gleba jest zbyt zwięzła należy dodać piasku, zaś do gleby piaszczystej – zwietrzałej gliny. Utworzoną rabatę na koniec mulczujemy, czyli ściółkujemy korą, co będzie chronić krzewy przed stratami wody przez odparowanie oraz ograniczać rozwój chwastów.

Odpowiednie posadzenie to pierwszy krok. Aby rośliny zdrowo rosły i cieszyły nasze oczy należy je także odpowiednio pielęgnować. Dbamy o to, aby miały odpowiednio wilgotną glebę, nie przeszkadzały im inne niepożądane rośliny (chwasty) i nie były atakowane przez patogeny i choroby. Nowo posadzone krzewy w pierwszym roku po posadzeniu podlewamy według potrzeb i w zależności od warunków atmosferycznych, w okresie kwiecień-wrzesień jest to zazwyczaj minimum raz w tygodniu. W zależności od gatunków krzewy są również wiosną przycinane, co stymuluje je do wypuszczenia młodych pędów i rozkrzewienia.

 

Pokaż inne artykuły