Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zbudował 10 naturalnych placów zabaw

Share

Naturalne place zabaw cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i rodziców w stolicy. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, w ramach realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego, zbudował 10 takich miejsc – pełnych zieleni, atrakcyjnych urządzeń do zabawy i estetycznej małej architektury.

NATURALNE PLACE ZABAW – NOWOCZESNE MIEJSCA REKREACJI WŚRÓD ZIELENI

Naturalne place zabaw to nowoczesne miejsca rekreacji i rodzinnych spotkań, wpisane w otaczający je krajobraz, w których można odpocząć od wielkomiejskiego hałasu wśród nowo nasadzonych drzew i krzewów. Nawierzchnia i urządzenia służące do zabawy czy wspomagające rozwój fizyczny dzieci wykonane są z materiałów naturalnych – drewna, wikliny czy kory. Budując alejki stosujemy przepuszczalną nawierzchnię mineralną. Na „ścieżkach bosych stóp” wykorzystujemy kamienie polne, szyszki sosnowe, darń bylin (np. karmnika ościstego) czy bruk dębowy.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w 2020 i 2021 r. zbudował 10 naturalnych placów zabaw w trzech dzielnicach na Mokotowie, Woli i Pradze-Północ. Na Mokotowie place zabaw powstały w następujących lokalizacjach: Parku Dolinka Służewska (dwie strefy – dla dzieci młodszych i starszych), przy OSiR Mokotów, na skwerze przy ul. Gibalskiego, w Małym Parku przy ul. Bernardyńskiej, przy ul. Dolnej oraz na Skwerze Gwiazda Polski. Mieszkańcy Woli zyskali trzy atrakcyjne tereny służące do zabawy i wypoczynku – przy ul. Redutowej (dwa place zabaw dla dzieci młodszych i starszych) oraz na Skwerze Alojzego Pawełka. Natomiast na Pradze-Północ podczas wycieczki rodzinnej warto odwiedzić plac zabaw na skwerze przy ul. Kępnej.

NATURALNE PLACE ZABAW – WIELE NASADZEŃ DRZEW, KRZEWÓW I BYLIN

Wśród urządzeń na placach zabaw są m.in. szałasy wiklinowe, tunele, drewniane równoważnie, mostki, bale i pieńki, różnego rodzaju huśtawki, zjeżdżalnie i piaskownice. Ponadto najmłodsi mogą korzystać z bujaków w kształcie zwierząt, urządzeń do zabawy piaskiem, drewnianych domków, schodków, a w kilku lokalizacjach również z przeplotni do wspinania. Nie zapomnieliśmy o małej architekturze – odwiedzający skwer przy ul. Gibalskiego, teren przy OSiR Mokotów czy Skwer Gwiazda Polski mają możliwość wypoczynku na nowych ławkach warszawskich. Przy ul. Gibalskiego i przy OSiR Mokotów możemy zagrać w szachy albo warcaby przy stolikach do gier, a w Parku Dolinka Służewska możemy skorzystać ze stołów piknikowych czy poleżeć na hamakach.

Na terenach placów zabaw, których forma współgra z otaczającą je przyrodą, wykonaliśmy wiele nasadzeń drzew, krzewów i bylin. Na skwerze przy ul. Gibalskiego pojawiło się 11 wiśni piłkowanych i jarzębów mącznych, przy OSiR Mokotów posadziliśmy 22 jabłonie, klony jawory, jarzęby pospolite, lipy drobnolistne. Z 36 nowych drzew mogą cieszyć się użytkownicy placu zabaw na skwerze przy ul. Kępnej. Place zabaw zazieleniły się dzięki setkom sztuk krzewów i bylin m.in. z gatunków: lilak Meyera, dereń biały, dereń rozłogowy, pięciornik krzewiasty, wierzba purpurowa, tawuła szara, jaśminowiec, jeżówka purpurowa czy szałwia omszona. Na placach zabaw przy ul. Bernardyńskiej i ul. Dolnej dodatkowo w donicach posadziliśmy zioła. Latem na placach zabaw można podziwiać kwitnące rabaty i nowe trawniki.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zrealizował naturalne place zabaw w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego, m.in.:

– Projekt nr 1235 pn. „Ogrody deszczowe i naturalne place zabaw na terenie m.st. Warszawy, w tym plac zabaw w Parku Dolina Służewiecka”, na który zagłosowało niemal 11 tys. mieszkańców

– Projekt nr 1659 pn. „Nowy plac zabaw na Gibalskiego”, na który zagłosowało niemal 800 mieszkańców

– Projekt nr 729 pn. „Rewitalizacja terenu zielonego wokół OSiR Mokotów”

 

 

Pokaż inne artykuły