Ekologiczna transformacja na Pradze-Południe – zazieleniamy ulicę Podskarbińską

 

Ekologiczna transformacja polega na uzyskiwaniu powierzchni biologicznie czynnej w miejscu płyt chodnikowych. O rozbetonowaniu i nasadzeniach zadecydowali mieszkańcy, zgłaszając projekt do budżetu obywatelskiego. Na Pradze-Południe rośliny zastąpią beton aż na 730 mkw. powierzchni przyulicznej. Prace w ramach akcji Rozbetonowanie ZZW trwają m.in. przy ulicy Podskarbińskiej.

Projekt zazielenienia ulicy Podskarbińskiej

Już w tym roku dzięki akcji rozpłytowania Praga-Południe zyskuje nowy zielony wymiar na wysokości Centrum Promocji Kultury. Ekologiczne przeobrażenie tego miejsca to przede wszystkim powiększenie mis rosnących tam platanów i stworzenie trawnika. W przyszłym roku miejscy ogrodnicy posadzą tu także rabaty stworzone z krzewów i bylin. Prace wykonuje Zakład Remontów i Konserwacji Dróg na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Nasadzenie nowych roślin ma wartość estetyczną i dobrze wpływa na samopoczucie mieszkańców. Jednak główna korzyść związana z zazielenianiem to zwiększenie retencji wody w glebie. Takie działania stanowią zabezpieczenie przed ulewami i suszą, z czym coraz częściej należy się liczyć ze względu na zmiany klimatu. Więcej zieleni to także więcej czystego powietrza.

Zazielenienie ul. Podskarbińskiej to realizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy projekt nr 1022 z Budżetu Obywatelskiego nr  1022 „Wielkie rozpłytowanie – więcej zieleni, mniej betonu”, na który zagłosowało 3084 mieszkańców.

Rozbetonowanie ZZW w innych lokalizacjach w Warszawie

O akcji rozbetonowania będziemy Was na bieżąco informować. W ramach tego samego projektu, który dotyczy Podskarbińskiej, zazieleniamy też ulicę Grochowską.Pozostałe projekty, które realizujemy we współpracy z mieszkańcami, to „Zielona Targowa” na Pradze-Północ oraz „Zieleń zamiast betonu” na Ursynowie i trzy projekty na Ochocie: „Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Starej Ochocie”, „Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Szczęśliwicach” i „Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Rakowcu”.

 

Pokaż inne artykuły