Nowy skwer na Bielanach – mniej betonu, więcej zieleni

Startuje realizacja Skweru Integrator – podpisaliśmy umowę na wykonanie zielonej przestrzeni do wypoczynku dla mieszkańców na warszawskich Bielanach. Na 5 tys. mkw. pojawią się drzewa, krzewy i byliny oraz ławki. Część nawierzchni zostanie rozbetonowana.

Nowy skwer powstanie u zbiegu al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się zieloną przestrzenią już na początku II kwartału 2022 r., kiedy zakończy się pierwszy etap prac. Finalizacja całej inwestycji, której wykonawcą jest firma Oskarbud Artur Stolarzak, nastąpi wiosną 2023 r. Koszt tego zadania, wraz z opcjami, wynosi ok. 1 mln 30 tys. zł.

Teren inwestycji został podzielony na trzy obszary. Prace w obrębie przestrzeni przy wejściu do metra Stare Bielany i przed budynkiem poczty przy al. Zjednoczenia zostaną zrealizowane w ciągu pierwszych 6 miesięcy, natomiast plac przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych – w ciągu 18 miesięcy.

SKWER INTEGRATOR – ZIELEŃ W MIEJSCU STAREJ, BETONOWEJ NAWIERZCHNI

Betonowy plac przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych zamieni się w pełną zieleni przestrzeń dla spotkań mieszkańców. Prace rozpoczną się od rozbiórki starej nawierzchni. Wzdłuż muru oporowego zostanie założona jedna duża rabata, na której posadzimy 8 drzew, w tym 4 duże lipy holenderskie ‘Pallida’. Na pozostałej przestrzeni, o łącznej powierzchni niemal 500 m2, pojawią się krzewy, byliny i trawy ozdobne. Inwestycja obejmie też pobliski trawnik, który będzie poddany renowacji i zabezpieczony przed rozjeżdżaniem.

Atrakcyjną zielenią wypełni się także przestrzeń przed budynkiem poczty. Pojawią się tam trzy wyniesione rabaty, wykończone murkiem, na którym zamontowane będą drewniane siedziska. W rabatach posadzimy różnorodne byliny i rośliny cebulowe oraz 14 krzewów drzewiastych. Dwa znajdujące się tam trawniki zostaną poddane renowacji, a 6 drzew rosnących najbliżej al. Zjednoczenia zostanie zabezpieczonych kratownicą, aby osłonić ich systemy korzeniowe. W najbliższym otoczeniu budynku pojawi się nowa nawierzchnia.

Przed wejściem do stacji metra Bielany postawione zostaną dwie donice z krzewami drzewiastymi, a na istniejącym trawniku założona zostanie rabata z bylin i traw.

BOGACTWO ROŚLIN, ZAMGŁAWIACZ I MAŁA ARCHITEKTURA NA SKWERZE INTEGRATOR

Na terenie objętym inwestycją pojawią się byliny i różne gatunki krzewów, m.in. forsycja, bluszcz pospolity, tawulec pogięty, hortensja bukietowa, jaśminowiec, laurowiśnia. Kompozycję tę dopełnią rośliny cebulowe – tulipany, narcyzy, cebulice syberyjskie, szachownice perskie czy czosnek olbrzymi.

Na terenie nowego skweru pojawi się 7 Ławek Warszawskich oraz siedziska na drewnianym podeście. Zainstalowane zostaną też latarnie i kosze na śmieci, a w części północnej zamontowany będzie zamgławiacz, który zapewni mieszkańcom przyjemną ochłodę w upalne dni. Cały teren będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

ZIELONA ALEJA ZJEDNOCZENIA

Aranżacja przestrzeni nowego Skweru Integrator zostanie wykonana zgodnie z koncepcją zazielenienia al. Zjednoczenia, która wypracowana została przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w ramach konsultacji społecznych „Zielone Ulice”. Jednocześnie idea miejsca lokalnej integracji mieszkańców okazała się na tyle ciekawa, że zyskała aprobatę ze strony Urzędu Dzielnicy Bielany, który zdecydował się udzielić wsparcia finansowego dla tej inwestycji. Pomysły dotyczące nowego skweru w tej części Warszawy pojawiały się również w ramach projektów zgłaszanych przez mieszkańców do wcześniejszych edycji budżetu partycypacyjnego.

Zazielenianie al. Zjednoczenia rozpoczęło się w roku 2018, kiedy w ramach projektu „Zielone Ulice” posadziliśmy 25 drzew – lipy holenderskie w odmianie ‘Pallida’ oraz buk pospolity w odmianie ‘Purpurea’. Ubiegłej jesieni dosadziliśmy kolejne 21 drzew – ponownie lipy holenderskie, a także klony Freemana ‘Autumn Blaze’, jabłonie ‘Evereste’ oraz wiśnie piłkowane ‘Kanzan’. Jesienią tego roku planujemy tu nowe nasadzenia drzew, a w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego także w tym roku dosadzi dodatkowo ponad 2700 m2 krzewów, bylin oraz roślin cebulowych.

 

 

 

Pokaż inne artykuły