Fort Traugutta w Parki im. R. Traugutta

Park im. R. Traugutta – bliskie spotkanie z przyrodą, historią i sztuką

PARK IM. ROMUALDA TRAUGUTTA – położony niedaleko Starego Miasta park, założony na dawnych terenach fortecznych, upamiętnia jednego z przywódców powstania styczniowego, Romualda Traugutta. Znajdziemy tu wiele gatunków imponujących, wiekowych drzew. Park obfituje także w miejsca pamięci narodowej, interesujące rzeźby, a na uwagę zasługują dwa zabytkowe forty: Legionów i Traugutta. Zapraszamy na kolejny niedzielny spacer z cyklu „Warszawskie Parki ZZW”.

Park im. Romualda Traugutta położony jest w dzielnicy Śródmieście, przy ul. Wybrzeże Gdańskie i Sanguszki. Park został założony na dawnych terenach fortecznych w latach 1925–1929 według projektu Leona Danilewicza i Stanisława Zadory-Życieńskiego. Pierwotnie zajmował 22 ha, obecnie jego obszar wynosi 10,36 ha. Składa się z trzech części: pierwsza część, wschodnia, o powierzchni 6,5 ha, urządzona została w 1925 r. i jest ograniczona ulicami: Zakroczymską, Wenedów, Wybrzeżem Gdańskim i Sanguszki. Środkowa część o powierzchni 4,5 ha pomiędzy ulicami Zakroczymską i Międzyparkową, udostępniona została w 1926 r. Natomiast część zachodnią o powierzchni 11 ha wokół Fortu Traugutta, urządzono w latach 1927–1929. Obecnie Fort Traugutta oraz Fort Legionów znajdują się na działkach prywatnych.

ALEJE DRZEW I NOWE DRZEWA – W PARKU TRAUGUTTA

Dobór gatunkowy drzew w Parku im. Romualda Traugutta jest bardzo bogaty – składa się głównie z licznych odmian klonów, wiązów, jesionów. Wiosną można tu podziwiać kwitnące jabłonie ozdobne i mirabelki. W zachodniej części parku zwróćcie uwagę na dwie, poprowadzone w kształcie podkowy, aleje – lipową i dębową. W otoczeniu tego półkolistego układu rosną liczne grupy drzew iglastych.

Wspomniane, przedwojenne lipy i dęby są pokaźnych rozmiarów – drzewa te, podobnie jak inne w parku, są dokładnie przeglądane w tym roku przez naszych ogrodników. Do bardziej szczegółowych badań dendrologicznych wytypowano kilka drzew. Szczególną opieką objęta jest leciwa lipa krymska , której pęknięty pień i korona zostały związane wiązaniami na dwóch poziomach. Wskazana lipa rośnie wśród półkola lip po wschodniej stronie przy siłowni plenerowej.

W 2019 r. drzewostan parkowy został wzbogacony o 6 grabów, 1 lipę drobnolistną i 1 klon srebrzysty. Jesienią 2020 r. posadziliśmy 6 miłorzębów i 5 jabłoni ozdobnych. W listopadzie w ramach nasadzeń zastępczych posadzimy w parku kilka dębów.

RABATY BYLINOWE – W PARKU TRAUGUTTA

W parku wiosną i latem można podziwiać rabaty bylinowe. Przy rzeźbie „Macierzyństwo” kwitnie rudbekia błyszcząca o uroczych kwiatach z żółtymi płatkami. W Alei Tadeusza Kaczyńskiego, muzykologa, założyciela i współtwórcy Filharmonii im. Romualda Traugutta można zobaczyć fioletowe werbeny patagońskie, rozchodniki i rdesty, żółte krwawniki, liczne trawy: proso rózgowate oraz przetacznikowiec wirginijski (Veronicastrum virginicum). Przetacznikowiec to pokaźnych rozmiarów bylina o okazałych kwiatostanach, która tworzy gęste kępy pionowo wyrastających pędów z zielonymi, lancetowatymi liśćmi.

OSTOJE PRZYRODY – W PARKU TRAUGUTTA

W parku, podobnie jak na innych terenach zarządzanych przez naszą jednostkę, wspieramy różnorodność biologiczną. Ograniczamy przestrzeń intensywnego koszenia, np. na skarpie oraz zmniejszamy wielkość obszarów, z których usuwane są liście. Z myślą o setkach organizmów żyjących pozostawiamy martwe drewno – np. przy Forcie Legionów – i warkocze z chrustu, w których schronienie mogą znaleźć małe ssaki. Przy Stadionie Polonii stoją natomiast dwa kompostowniki.

Warto wspomnieć, że w południowej części parku przy wylocie ul. Sanguszki znajduje się Pasieka Pszczół Miejskich – którą opiekuje się Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” – otoczona licznymi krzewami miododajnymi. Posadziliśmy tu jabłonie, mirabelki, oliwki oraz derenie jadalne.

INSPIRUJĄCE RZEŹBY I MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ – W PARKU TRAUGUTTA

Wielbiciele rzeźb nie będą zawiedzeni – w parku jest kilka świetnych dzieł, w tym „Rozdroże 2010”, praca światowej sławy artystki, Magdaleny Abakanowicz. Wysokie na 3 metry postacie wykonane z nierdzewnej stali nawiązują do cyklu autorki „Rycerze Okrągłego Stołu”. Inne ciekawe rzeźby to niezwykle realistyczne „Macierzyństwo” Wacława Szymanowskiego (w zachodniej części parku, naprzeciwko Stadionu Polonii) oraz „Samotność” Zofii Woźnej (we wschodniej części, przy ul. Wenedów). Ostatnie dzieło to 3 smukłe, wysokie postaci kobiece wykonane z kolumn rozebranego pałacu Kronenberga. Z tego miejsca można podziwiać dużą polanę, którą przecinają alejki spacerowe.

We wschodniej części parku znajduje się krzyż i głaz pamiątkowy w miejscu stracenia Romualda Traugutta i innych członków Rządu Narodowego oraz głaz z 1938 r. upamiętniający zasługi nauczycieli Warszawy.

ZABYTKOWY ZDRÓJ – W PARKU TRAUGUTTA

Zabytkową atrakcją parku jest Zdrój Stanisława Augusta Poniatowskiego – znajdujący się w obniżeniu terenu przy ul. Zakroczymskiej. Zabytek zasypany został przy budowie Cytadeli w roku 1832 r., ale na szczęście 100 lat później został odkryty i odkopany. Neogotycki budynek zaprojektowany przez Henryka Marconiego – to efekt dziewiętnastowiecznej odbudowy. W XX wieku obiekt zyskał grzebieniową attykę.

Warto dodać, że dzieci odwiedzając park mogą skorzystać z placu zabaw, a wielbiciele biegania – pościgać się na bieżni.

_ _ _ _

Cykl „Warszawskie Parki ZZW” to miniprzewodnik po 32 warszawskich parkach zarządzanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – prezentujący w skrócie ●rys historyczny parku, ●założenia architektoniczne parku, ●opowieść o przyrodzie parku, ●informację o działaniach specjalistów ZZW, mających na celu utrzymanie i rozwój tych wyjątkowych terenów zieleni w jak najlepszym stanie z myślą o tym i kolejnych pokoleniach warszawiaków.

 

Do tej pory w cyklu „Warszawskie Parki ZZW”:

1/32 – Ogród Saski (Śródmieście) – link tu: https://tiny.pl/r4kp5

2/32 – Park Arkadia (Mokotów) – link tu: https://tiny.pl/rnkvr

3/32 – Park Powstańców Warszawy (Wola) – link tu: https://tiny.pl/rkwzh

4/32 – Park Sielecki (Mokotów) – link tu: https://tiny.pl/rkz3l

5/32 – Park Agrykola (Śródmieście) – link tu: https://tiny.pl/r8n4c

6/32 – Park gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (Mokotów) – link tu: https://tiny.pl/r8zfj

7/32 – Park Fosa i Stoki Cytadeli (Żoliborz) – link tu: https://tiny.pl/rvm1g

8/32– Park Kazimierzowski (Śródmieście / Powiśle) – link tu: https://tiny.pl/rb7x1

9/32 – Ogród Krasińskich (Śródmieście/ Muranów) – link tu: https://tiny.pl/rz5qf

10/32 – Park na Książęcem (Śródmieście/Solec) – link tu: https://tiny.pl/9xm9q

11/32 – Park Praski – link tu: https://tiny.pl/9rtlv

 

 

Pokaż inne artykuły