Róże francuskie w Ogrodzie Krasińskich, w tle jaśminowiec wonny

Warszawskie Róże ZZW: przedstawiamy weterankę – różę francuską

WETERANKA – RÓŻA FRANCUSKA. Cenimy piękno i wyjątkowość róż, które raz są dominantą, innym razem wspaniałym akcentem kompozycji ozdobnych Warszawy. Warszawskie róże zasługują na uwagę – startujemy z nowym cyklem poświęconym różom uprawianym na terenach administrowanych przez warszawski Zarząd Zieleni. Dziś prezentujemy odmianę 𝑅𝑜𝓈𝒶 𝑔𝒶𝓁𝓁𝒾𝒸𝒶 ‘Officinalis’ – czyli różę francuską.

Od róż trudno oderwać wzrok – tak bardzo urzekają kolorem, formą i oczywiście zapachem. Ponadto są wszechstronne – mogą być żywopłotem, pnączem, małym drzewkiem i wielkim krzewem. Kwiaty te są również świetnym schronieniem dla ptaków i owadów. Odmiany stosowane przez naszych ogrodników mają wiele zalet – kwitną długo i zachwycająco, wabią swoimi kolorami i zapachami.

WARSZAWSKIE RÓŻE ZZW – PRZED PAŃSTWEM: WETERANKA. 𝑅𝑜𝓈𝒶 𝑔𝒶𝓁𝓁𝒾𝒸𝒶 ‘Officinalis’

Przyjrzyjmy się odmianie 𝑅𝑜𝓈𝒶 𝑔𝒶𝓁𝓁𝒾𝒸𝒶 ‘Officinalis’, jednej z najstarszych odmian róż w Europie. Rośnie w Ogrodzie Krasińskich. Została tam posadzona podczas rewaloryzacji parku w 2014 r.

Róża francuska ma bogatą przeszłość. Jej historia sięga nawet 1241 r., kiedy to z Ziemi Świętej do rodzinnego Provins (miasto pod Paryżem) przywiózł ją książę Szampanii Tybald IV. W kolejnych wiekach „Rose de Provins”, jak zaczęto ją nazywać, została rozpropagowana w krajach Europy Zachodniej. Krzew ten podczas wojny domowej w Anglii w XV w., tzw. Wojny Dwóch Róż, był emblematem rodu Lancasterów.

Bywa nazywana różą lekarską (to właśnie znaczy łacińskie słowo „officinalis”) lub aptekarską. We Francji w XVII w. płatki kwiatów i owoce róży używano do leczenia bóli zatok, głowy, brzucha, gardła, jak również skołatanych nerwów. Z róży przygotowywano okłady, które tamowały krew czy pomagały w gojeniu się ran. Receptury przygotowywał m.in. aptekarz króla Ludwika XIV. Według kronikarzy łoże wyścielone świeżo zebranymi płatkami róży „Officinalis” miało wyleczyć z depresji i migreny Marię Antoninę w 1770 r., gdy przebywała we francuskim mieście Nancy. Zapach tej róży towarzyszył potem królowej Francji jako jeden z głównych składników perfum „Ślad królowej”, sporządzonych specjalnie dla niej (zapach odtworzono kilkanaście lat temu na podstawie odnalezionej przez historyków receptury). Róża wykorzystywana jest również w kuchni na przetwory.

Róża francuska to prawdziwa weteranka, jest odporna na mrozy czy choroby grzybowe, rośnie nawet w miejscach zacienionych. Jej kwiaty w ciemnoróżowym kolorze mają intensywny, słodki zapach. Posiada jedynie kilka właściwych kolców na pędzie pokrytym kłującą szczeciną.

Róża osiąga 1-1,2 m wysokości, kwitnie w czerwcu i lipcu, ma liście pierzasto-złożone, najczęściej 5-listkowe.

WARSZAWSKIE RÓŻE ZZW – BOGACTWO ODMIAN

Róże w różnych odmianach, w harmonijnym połączeniu z innymi roślinami – możecie podziwiać na rabatach w wielu miejscach w parkach i przy ulicach. Zachęcamy do spaceru śladem róż po 32 parkach i skwerach (o łącznej powierzchni 413 ha) zarządzanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Nasze kompozycje, w których wykorzystujemy te wyjątkowe krzewy, powstają z poszanowaniem zabytkowych założeń parków – warto to sprawdzić na własne oczy podczas wizyty np. w Ogrodzie Saskim, Parku Skaryszewskim, Żeromskiego, Praskim czy Parku Powstańców Warszawy. W parkach ZZW możecie podziwiać cały różany przekrój – róże pnące, pienne, rabatowe, parkowe, wielkokwiatowe, okrywowe.

W zabytkowym Parku Ujazdowskim, przy pomniku Gladiatora posadziliśmy różę pienną odmiany ‘The Fairy’, na czterech wyniosłych klombach połączonych ze sobą liniowymi rabatami. Róże te zostają w gruncie przez cały czas (na zimę zabezpieczamy je przed mrozem), aby w następnych latach dopełniały kompozycję zaprojektowanych roślin. W tym roku różę posadzoną pośrodku klombów otaczała dalia ( 𝒟𝒶𝒽𝓁𝒾𝒶 ‘Happy Days Pink’) oraz jeżówka purpurowa (𝐸𝒸𝒽𝒾𝓃𝒶𝒸𝑒𝒶 𝓅𝓊𝓇𝓅𝓊𝓇𝑒𝒶), wiecznik kulisty (𝒢𝑜𝓂𝓅𝒽𝓇𝑒𝓃𝒶 𝑔𝓁𝑜𝒷𝑜𝓈𝒶) oraz obwódka z kraglatki powabnej w odm. ‘Green’ (𝒜𝓁𝓉𝑒𝓇𝓃𝒶𝓃𝓉𝒽𝑒𝓇𝒶 𝒻𝒾𝒸𝑜𝒾𝒹𝑒𝒶 ‘Green’).

Od lat uprawiamy i utrzymujemy przy ulicach róże okrywowe – stawiamy na odmiany o mniejszych potrzebach, odporne na okresową czy długotrwałą suszę i choroby. Odmiany „pancerne”, które najczęściej sadzimy, to ‘Maraton’, ‘Rote Hannover’, ‘Rugby’, ‘The Fairy’, ‘Max Graf’, ‘Nozomi’, ‘White Meidilland’, ’Dagmar Hastrup’, ‘Moje Hammarberg’, ‘Hansa’, ‘Dart’s Defender’, ‘Ballerina’, ‘Raubritter’, a z gatunków – nieoceniona 𝑅𝑜𝓈𝒶 𝒸𝒶𝓃𝒾𝓃𝒶 .

Warto dodać, że róże nadają się również do sadzenia przy ścieżkach rowerowych – odmianą, która nie stwarza zagrożenia, ponieważ rośnie nisko, nie kłuje i nie zasłania widoczności, a jednocześnie rośnie przez cały sezon, jest ‘Short Track’.

– – – – –

Cykl „Warszawskie Róże ZZW” – WETERANKA | RÓŻA FRANCUSKA | 𝑅𝑜𝓈𝒶 𝑔𝒶𝓁𝓁𝒾𝒸𝒶 ‘Officinalis’

 

 

Pokaż inne artykuły