Kolor, harmonia i lekkość w kompozycjach letnich ukwieceń – 200 tys. kolorowych kwiatów ozdobiło Warszawę

Ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy posadzili w Warszawie niemal 200 tys. kwiatów, które będą cieszyć oczy mieszkańców i turystów przez całe lato oraz jesienią.  Tegoroczne letnie ukwiecenia wyróżnia bogactwo kolorów oraz harmonia i lekkość formy kompozycji łączących bliny z roślinami jednorocznymi. Na kwietnych rabatach spotkamy wiele nowości, wśród których królują ostróżki o okazałych kwiatostanach.

Letnie ukwiecenia upiększają przestrzeń miejską, kompozycje uważnie projektowane przez warszawskich ogrodników przyciągają wzrok mieszkańców i gości odwiedzających Warszawę. Ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy często stosują technikę hybrydową, czyli  łączą byliny z roślinami jednorocznymi. Rośliny jednoroczne są tak dobrane, aby kwitły przez całe lato aż do jesieni. Zróżnicowane pory kwitnienia bylin pozwalają nam uzyskać efekt zaskoczenia dzięki zmieniającym się w czasie ciekawym formom i barwom rabat.

OSTRÓŻKA – WSPANIAŁA OZDOBA LETNICH UKWIECEŃ

Tegoroczne kwietniki zostały wzbogacone o ostróżki, rośliny wieloletnie. Ich barwne i okazałe kwiatostany doskonale komponują się z wieloma roślinami nadając kompozycji strzelistego układu i romantycznego charakteru.

Ostróżka ogrodowa (𝘋𝘦𝘭𝘱𝘩𝘪𝘯𝘪𝘶𝘮 𝘤𝘶𝘭𝘵𝘰𝘳𝘶𝘮)  to bylina z rodziny jaskrowatych, zimująca w gruncie, dorastająca do 60-80 cm w zależności od odmiany. Kwitnie od czerwca do września. Ma kwiaty o średnicy 4-6 cm, pojedyncze lub pełne, z charakterystyczną ostrogą, zebrane w długie kwiatostany, obsadzone na długich, prostych pędach. Liście palczasto lub dłoniastopierzaste tworzą rozetę. Bylina ta, by rozkwitnąć w pełni, potrzebuje słońca i żyznej gleby.

 BOGACTWO Z NUTĄ LEKKOŚCI ORAZ INTERESUJĄCE NOWOŚCI W LETNICH UKWIECENIACH

Dużą popularnością wśród bylin (w naszym klimacie uznawanych za jednoroczne) sadzonych na warszawskich kwietnikach cieszą się również:  gaura Lindheimera (𝘎𝘢𝘶𝘳𝘢 𝘭𝘪𝘯𝘥𝘩𝘦𝘪𝘮𝘦𝘳𝘪), ostnica mocna (𝘚𝘵𝘪𝘱𝘢 𝘵𝘦𝘯𝘶𝘪𝘴𝘴𝘪𝘮𝘢), rozplenica obca (𝘗𝘦𝘯𝘯𝘪𝘴𝘦𝘵𝘶𝘮 𝘢𝘭𝘰𝘱𝘦𝘤𝘶𝘳𝘰𝘪𝘥𝘦𝘴 '𝘙𝘶𝘣𝘳𝘶𝘮’), werbena patagońska (𝘝𝘦𝘳𝘣𝘦𝘯𝘢 𝘣𝘰𝘯𝘢𝘳𝘪𝘦𝘯𝘴𝘪𝘴). Róż i purpura kwiatów gaury, werbeny czy rozplenicy dobrze komponują się z zielenią zwiewnej, malowniczej trawy-ostnicy. Równie efektowne są byliny zimujące w gruncie tj. jeżówka purpurowa (𝘌𝘤𝘩𝘪𝘯𝘢𝘤𝘦𝘢 𝘱𝘶𝘳𝘱𝘶𝘳𝘦𝘢) oraz Lobelia okazała (𝘓𝘰𝘣𝘦𝘭𝘪𝘢 𝘹 𝘴𝘱𝘦𝘤𝘪𝘰𝘴𝘢), której intensywnie czerwone kwiatostany dodają letnim rabatom wyrazistych barw i energii.

Na rabatach możecie zaobserwować przekwitnięte kule  czosnku ozdobnego (𝘈𝘭𝘭𝘪𝘶𝘮 𝘴𝘱.), który celowo pozostawiony wprowadza nową formę dekoracyjną. Przekwitnięte łodygi będą zdobiły rabaty aż do ich położenia, następnie zostaną usunięte i ponownie posadzone w innych miejscach jesienią.

Z nowości, które posadziliśmy w tym roku warto wymienić:  wiecznik kulisty (𝘎𝘰𝘮𝘱𝘩𝘳𝘦𝘯𝘢 𝘨𝘭𝘰𝘣𝘰𝘴𝘢), tytoń leśny (𝘕𝘪𝘬𝘰𝘵𝘪𝘢𝘯𝘢 𝘴𝘺𝘭𝘷𝘦𝘴𝘵𝘳𝘪𝘴), mietelnik żakuła (𝘒𝘰𝘤𝘩𝘪𝘢 𝘚𝘤𝘰𝘱𝘢𝘳𝘪𝘢), uncinia czerwona (𝘜𝘯𝘤𝘪𝘯𝘪𝘢 𝘙𝘶𝘣𝘳𝘢), dmuszek jajowaty (𝘓𝘢𝘨𝘰𝘳𝘶𝘴 𝘰𝘷𝘢𝘵𝘶𝘴). W niektórych donicach posadziliśmy  zioła, które będą przyciągać swoimi intensywnymi zapachami – miętę pieprzową (𝘔𝘦𝘯𝘵𝘩𝘢 𝘹𝘱𝘪𝘱𝘦𝘳𝘪𝘵𝘢), melisę lekarską (𝘔𝘦𝘭𝘪𝘴𝘴𝘢 𝘰𝘧𝘧𝘪𝘤𝘪𝘯𝘢𝘭𝘪𝘴), nachyłek barwierski (𝘊𝘰𝘳𝘦𝘰𝘱𝘴𝘪𝘴 𝘵𝘪𝘯𝘤𝘵𝘰𝘳𝘪𝘢), bazylię pospolitą (𝘖𝘤𝘪𝘮𝘶𝘮 𝘣𝘢𝘴𝘪𝘭𝘪𝘤𝘶𝘮) oraz tymianek właściwy (𝘛𝘩𝘺𝘮𝘶𝘴 𝘷𝘶𝘭𝘨𝘢𝘳𝘪𝘴).

 WARSZAWA STAWIA NA RÓŻNORODNOŚĆ W SEZONOWYCH UKWIECENIACH

Zarówno w Warszawie zakładane są różne formy ozdobnych elementów tj. rabaty bylinowe (z roślin wieloletnich), klomby (z roślin wieloletnich i krzewów), skupiny krzewów ozdobnych z drzewami, jak również kwietniki jednoroczne.

Zróżnicowane elementy ozdobne na naszych rabatach bylinowych i kwietnikach upiększają przestrzeń miejską i są doceniane przez mieszkańców stolicy.

Rabaty bylinowe to kompozycja wieloletnia, która zachowuje walory estetyczne przez cały okres wegetacyjny, począwszy od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Podobną funkcję spełniają kwietniki, które są kompozycją sezonową, zakładaną jeden, dwa lub trzy razy w okresie wegetacyjnym. Na kwietnikach możemy zobaczyć rośliny sezonowe (tj. jednoroczne) – wyjątkiem są rośliny dwuletnie takie jak bratki. Tego rodzaju kwietniki zakładane są na całym świecie, zarówno przy ulicach, jak i w parkach. Rośliny sezonowe  wnoszą do przestrzeni miejskiej nie tylko różnorodność kolorystyczną, ale również zróżnicowanie form (kształt, wysokość, forma liści), jakich nie spotkamy u roślin wieloletnich tj. bylin. Z roślin jednorocznych tworzone są bogato zdobione kwietniki o różnych wzorach, które ukazują unikalny charakter miasta.

 

 

 

Pokaż inne artykuły