939 nowych Ławek Warszawskich w roku 2020 Zarząd Zieleni m.st. Warszawy postawił na stołecznych chodnikach, skwerach i w parkach – a to wszystko dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Od 2018 r. w stolicy stanęło już 1510 tych potrzebnych mebli miejskich.
Zeszłoroczne prace zostały wykonane głównie w ramach realizacji pięciu projektów z Budżetu Obywatelskiego (BO – pomysły na 2020 r.). Obejmowały nie tylko stawianie nowych ławek i wymianę starych, ale również nowe nasadzenia drzew.
Nowe meble miejskie stanęły m.in. w Parku Praskim, Parku Morskie Oko oraz na ulicach Służewa, Bródna i Bielan.
Pozostałe lokalizacje to realizacja spacerów badawczych, które zorganizowaliśmy w ramach akcji Ławka warszawska.
- Projekt nr 811 pn. „600 ławek dla Warszawy”, na który zagłosowało ponad 12 tys. mieszkańców.
- Projekt nr 960 pn. „30 drzew i 30 ławek na Służewie”, na który zagłosowało ponad 1700 mieszkańców.
- Projekt nr 1747 pn. „Ławki na Bródnie”, na który zagłosowało 775 mieszkańców.
- Projekt nr 1297 pn. „Nowy chodnik i drzewa wyciszające na granicy Ursynowa oraz Mokotowa”, na który zagłosowało ponad 11 tys. mieszkańców.
- Projekt nr 802 „Nowe ławki i kosze na śmieci wzdłuż ul. Conrada”, na który zagłosowało ponad tysiąc mieszkańców.
Przy ul. Conrada na Bielanach postawiliśmy 32 ławki oraz 10 koszy na śmieci.
O Ławce Warszawskiej
Model Ławki Warszawskiej został wybrany przez mieszkańców w 2018 r., a cały proces wyboru i wykonania tego popularnego mebla miejskiego przeprowadził Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Ławka występuje w trzech wariantach: bez oparcia, z oparciem bez podłokietników oraz z oparciem i podłokietnikami. Forma ławki była testowana pod względem estetyki, funkcjonalności oraz wygody przez mieszkańców oraz przedstawicieli urzędów. Przyszłe lokalizacje ławek wskazywali nam mieszkańcy, którzy w ramach Akcji Ławka Warszawska podczas warsztatów i spacerów identyfikowali najbardziej ich zdaniem potrzebne miejsca do spoczynku.