Specjalny pokaz filmu „Można panikować” w Pawilonie Edukacyjnym Kamień

Duża frekwencja i angażująca dyskusja na specjalnym plenerowym pokazie filmu „Można panikować” z udziałem głównego bohatera obrazu, prof. dr. hab. Szymona Malinowskiego – to dowód na to, że o zjawisku zachodzących zmian klimatycznych warto i trzeba nie tylko rozmawiać, ale też podejmować konkretne działania w tym zakresie.

W sobotni wieczór na terenie Pawilonu Edukacyjnego Kamień Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z portalem „Nauka o klimacie” oraz Radnym Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy Grzegorzem Walkiewiczem, a także miejskimi profilami „Warszawa Dla Klimatu”, „Zieleń Warszawska”, „Dzielnica Wisła” oraz „Partnerstwo dla klimatu” zorganizował specjalny pokaz dokumentu w reżyserii J. Ramseya. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Po emisji filmu „Można panikować” miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem prof. dr hab. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i założyciela portalu Nauka o Klimacie, przedstawicieli Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz Jacka Kisiela, z-cy dyr. Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy.
Duża liczba pytań i ich zakres tematyczny sprawiły, że dyskusja była niezwykle żywa i interesująca.

Obraz Jonathana L. Ramseya skłania do refleksji

Dokument „Można panikować” wyreżyserowany przez Jonathana L. Ramseya opowiada o fizyku atmosfery prof. dr hab. Szymonie Malinowskim i jego działalności popularyzującej wiedzę o zmianach klimatycznych. Naukowiec bada zjawiska związane z chmurami, także tymi sztucznymi emitowanymi przez chłodnie kominowe i kominy wielkich elektrowni. W filmie ostrzega przed nadchodzącymi katastrofami klimatycznymi w przypadku braku szybkiej reakcji zapobiegającej dalszej emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery.

Reżyser Jonathan L. Ramsey, Amerykanin mieszkający w Polsce od 2010 r., jest również autorem trzech innych filmów dokumentalnych: „Żyjąc z Warszawą”, „Mój własny Brexit” oraz „Smog Wars”.  O swojej najnowszej produkcji mówi: „Powstał film o niedawnej przeszłości, teraźniejszości i bliskiej przyszłości Polski widzianej przez pryzmat doświadczeń jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich naukowców mówiących o zmianach klimatu. Mam jednak nadzieję, że film zainspiruje nowe pokolenie zwolenników walki ze zmianą klimatu w Polsce i na całym świecie”.

Mieszkańcy, poruszeni dokumentem, wyrażali swoje wsparcie wobec działalności prof. Malinowskiego. Okazywali również zainteresowanie proklimatycznymi inicjatywami warszawskiego samorządu. Wiele głosów w dyskusji podkreślało potrzebę systemowych i wielopoziomowych działań z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a także popularyzacji wiedzy dotyczącej ekologii. Mieszkańcy proponowali m.in. projekcję filmu w placówkach szkolnych, jak również zwracali uwagę na konieczność powszechnej edukacji dostosowanej do różnych grup wiekowych.

Co dalej w Kamieniu?

Już wkrótce kolejne wydarzenia organizowane w Pawilonie Edukacyjnym Kamień – nowym miejscu nowoczesnej edukacji, aktywności lokalnej, stanowiącego platformę współpracy z organizacjami pozarządowymi i społecznymi, a także z ośrodkami naukowymi. Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na Facebooku – Zieleń Warszawska.

 

Pokaż inne artykuły