Zarząd Zieleni m.st. Warszawy bierze udział w ozonowaniu miasta

Ozonujemy miasto. W związku ze stanem epidemii koronawirusa do 21 kwietnia w Warszawie przy użyciu wody ozonowanej zostało zdezynfekowanych blisko 400 tys. m2 powierzchni miejskiej przestrzeni – w prace te od początku zaangażowany jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Działania realizujemy we wszystkich dzielnicach Warszawy!

Dezynfekcji poddajemy kluczowe, uczęszczane przez dużą liczbę mieszkańców miejsca przestrzeni publicznej w obrębie każdej z warszawskich dzielnic. Ozonowane są więc główne trakty komunikacyjne, w tym ulice, węzły przesiadkowe, place miejskie czy wiaty przystankowe oraz tereny w otoczeniu szpitali, ośrodków zdrowia, ośrodków pomocy społecznej, a także okolice stacji metra i kolei podmiejskiej, urzędów dzielnicowych oraz komend i komisariatów policji. Ozonowanie wykonujemy również na terenach zajezdni autobusowych i tramwajowych czy parkingów P/R.

Prace, których celem jest bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców – zwykle rozpoczynają się o północy. Do dezynfekcji wielokilometrowych chodników Zarząd Zieleni używa pojazdów opryskiwaczy sadowniczych, które doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu tego zadania. Jednej nocy udaje się zdezynfekować od 116 do 192 km ciągów pieszych (w tym od 30 do 100 km przez Zarząd Zieleni m.st Warszawy). Ozonowanie mniejszych przestrzeni odbywa się z wykorzystaniem pojazdów opryskiwaczy wysokociśnieniowych, plecakowych i mobilnych, które obsługiwane są przez pracowników noszących specjalne kombinezony i specjalistyczne maski.

Zadanie ozonowania przestrzeni publicznej na zlecenie warszawskiego Zarządu Zieleni realizowane jest przez 10 zespołów składających się łącznie z kilkudziesięciu osób – które trzy razy w tygodniu (poniedziałki, środy i piątki) dezynfekują znaczne obszary naszego miasta, najczęściej w godzinach 24.00-04.00. Ozonator, z którego pobierana jest woda wysoko ozonowana, obsługują specjalnie przeszkoleni pracownicy naszej jednostki.

Przykładowe zakresy prac:

● 22 kwietnia prace prowadzone były na terenie dzielnicy Praga-Południe, Praga-Północ oraz po raz kolejny (w rozszerzonym zakresie) Śródmieście i Białołęka. Obejmowały ponad 100 tys. m2 placów, 27 tys. m2 przystanków autobusowych i tramwajowych. Tej nocy zdezynfekowaliśmy także m.in. okolice Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej, Szpitala Grochowskiego przy ul. Grenadierów i Szpitali przy ulicach Solec, Kopernika, Karowej, Inflanckiej oraz otoczenie Stacji Krwiodawstwa, Dworca Centralnego i Plac Bankowy.

● 24 kwietnia prace dezynfekcyjne realizować będziemy w Wilanowie oraz na Mokotowie i Ursynowie. Obejmą one także m.in. otoczenie Szpitala im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii przy ul. Chocimskiej, Zespołu Klinik Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie przy ul. Spartańskiej, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii przy ul. Gandhi, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Roentgena.

WODA WYSOKO OZONOWANA I PRACE DEZYNFEKUJĄCE – DODATKOWE INFORMACJE

Pozytywną opinię ws. ozonowania miasta wydał Główny Inspektor Sanitarny.

● Woda wysoko ozonowana dzięki swojej skuteczności jest najlepszym środkiem do dezynfekcji. Można ją wykorzystać zarówno do mycia powierzchni, jak i rozpylania. Działa szybciej na bakterie i wirusy, niż inne środki dezynfekcyjne.

● Woda wysoko ozonowana jest bezpieczna dla ludzi, środowiska naturalnego, urządzeń i infrastruktury. Nie wprowadza do środowiska żadnych sztucznych pierwiastków, ponieważ do produkcji potrzebne są woda, tlen i energia elektryczna. Dodatkową zaletą jest to, że po kilku minutach prowadzonej dezynfekcji odgazowana woda wysoko ozonowana rozkłada się do czystego tlenu. Jej właściwości i możliwości czynią ją skutecznym środkiem, wykorzystywanym do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się obecnego koronawirusa, jak i możliwych wirusów w przyszłości.

Zalecenia GIS dotyczące pory przeprowadzania ozonowania.

● Ozonowanie może się odbywać wtedy, gdy w miejscach publicznych nie będzie ludzi oraz po zabezpieczeniu pracowników dokonujących dezynfekcji (maska przeciwgazowa, rękawice, okulary, ubiór ochronny).

Pokaż inne artykuły