Druga część naszego Spacerownika: „Mikrowyprawy w Zieleń Warszawską”
Oddajemy w Wasze ręce drugą część Spacerownika po stołecznej zieleni dla dużych i małych odkrywców przyrody. Publikacja powstała w ramach projektu edukacji ekologicznej pod nazwą „Mikrowyprawy w zieleń warszawską” zrealizowanego przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Fundacją Dzieci w Naturę.
W Spacerowniku znajdziecie kilkanaście kolejnych propozycji na weekendowe mikrowyprawy, czyli rodzinne miniekspedycje naukowe w mało znane, dzikie zakątki warszawskich parków, nieużytków czy chronionych terenów nad Wisłą (m.in. Natura 2000). W 2019 r. odbyło się 13 takich rodzinnych spacerów przyrodniczo-edukacyjnych zakończonych ekopiknikami. Wzięło w nich udział ok. 600 osób.
Nie ma złej pogody na rodzinne spacery
Spacery – m.in. na Zawadach, w parkach: im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, Pole Mokotowskie, Akcji „Burza”, im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, Fosa (wraz ze Stokami Cytadeli), na Golędzinowie, Żoliborzu czy nad Kanałem Żerańskim – pokazały, że nie ma złej pogody na zapuszczanie się w „dziką przyrodę” i edukację przyrodniczą.
W Spacerowniku znajdziecie również polecane przez nas trasy rodzinnych wędrówek, ciekawostki na temat stołecznej fauny i flory, a także przydatną bibliografię.
Jak napisał Adam Wajrak, polecając naszą publikację: „Niewiele jest stolic w Europie, które mogą się poszczycić tak wspaniałą, dziką przyrodą, jak Warszawa. Żeby ją dostrzec, wystarczy się uważnie rozejrzeć. (…) Największe przyrodnicze przygody czekają tuż za rogiem”.
Spacerownik „Mikrowyprawy w Zieleń Warszawską” znajdziecie na naszej stronie w zakładce Baza wiedzy.
Możecie również pobrać poprzedni spacerownik „Mikrowyprawy nad Wisłę i nie tylko”, który ukazał się w 2018 r.