Warszawiacy mogą już korzystać z kolejnego odcinka ścieżki rekreacyjnej na prawym brzegu Wisły. Nowa, trzykilometrowa nawierzchnia rozpoczyna się przy moście Łazienkowskim i biegnie w stronę miejskiej plaży w Wawrze. Od teraz rowerzyści i piesi przemierzą 21 km trasy wzdłuż dzikiej strony rzeki.
– Inwestujemy w nadwiślańskie tereny, by mieszkańcy mogli cieszyć się z kolejnych miejsc do odpoczynku i relaksu. W ciągu ostatnich lat Wisła stała się wizytówką Warszawy i podbiła serca mieszkańców. Teraz po prawej stronie stolicy otwieramy kolejny odcinek ścieżki, gdzie fani aktywności na świeżym powietrzu mogą zachwycać się urokami dzikich zakątków rzeki – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st Warszawy.
Nowy odcinek utwardzonej nadwiślańskiej nawierzchni jest kontynuacją ścieżki pieszo-rowerowej, która rozpoczyna się tuż przy granicy z Jabłonną. Obecnie trasa ma już ponad 21 kilometrów długości i kończy się w okolicach mostu Siekierkowskiego, na wysokości ul. gen. Fieldorfa „Nila”.
– Przedłużyliśmy wyjątkowy szlak turystyczny, który rozpoczyna się w pobliżu mostu gen. Grota-Roweckiego i biegnie ku południu Warszawy. Mieszkańcy mogą tu zobaczyć naturalne tereny Wisły i dziko żyjące zwierzęta, takie jak czaple, siewki czy bobry. W trosce o przyrodę usypaliśmy ścieżkę z mineralnej nawierzchni, przepuszczającej wodę. Przy okazji naszej inwestycji sprzątnęliśmy znad brzegu rzeki ukryte śmieci, a podczas realizacji przedsięwzięcia nie zostało usunięte ani jedno drzewo – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Najnowszy odcinek utwardzonej drogi łączy się z rampą zjazdową kładki mostu Łazienkowskiego. Koszt realizacji budowy wyniósł 2,3 mln zł.
Rowerem nad Wisłą
Prawobrzeżna ścieżka rekreacyjna prowadzi przez chronione obszary przyrody objęte programem Natura 2000. Nad Wisłą żyje ponad 150 gatunków ptaków, a w samej rzece ponad 30 gatunków ryb. Na co dzień warszawiacy mogą również spotkać tam zwierzęta, takie jak raki, piżmaki czy wydry. W 2016 roku otwarta została Kładka Żerańska, łącząca Białołękę dolnym odcinkiem trasy. Wzdłuż utwardzonych leśnych duktów możemy dojechać do pięciu miejskich plaż – Tarchomin, Rusałka, Poniatówka, Saska i Romantyczna. W sezonie organizowane są tam liczne wydarzenia i atrakcje dla młodszych i dorosłych, a plażowicze mogą bezpłatnie wypożyczyć sprzęt rekreacyjny z punktów Dzielnicy Wisła.
– W Warszawie jest wiele atrakcyjnych tras do rekreacji. Z roku na rok widzimy coraz więcej osób korzystających z rowerów miejskich. W tym sezonie padnie kolejny rekord, jesteśmy już blisko odnotowania 6 mln wypożyczeń jednośladów Veturilo – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej.
Wzdłuż lewego brzegu królowej polskich rzek rowerzyści i piesi mają do dyspozycji 35 kilometrów asfaltowych lub utwardzonych leśnych duktów, które umożliwiają sprawny przejazd z jednego końca miasta na drugi. Po obu stronach rzeki dostępne są także stacje miejskich rowerów, na których można bezpłatnie przejechać przez pierwsze 20 minut do wybranego punktu Warszawy. Mapa stołecznych ścieżek rowerowych dostępna jest na stronie mapa.um.warszawa.pl, a także tutaj.
Przez ostatnie 12 lat miasto przywróciło rzekę warszawiakom, którzy bardzo zżyli się z tą przestrzenią. Bulwary i miejskie plaże są wizytówką stolicy i jednym z głównych miejsc rekreacji. Organizowane są tam liczne wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i dorosłych. Mieszkańcy mogą również korzystać z Warszawskich Linii Turystycznych – rejsu do Serocka i bezpłatnych promów. Rozwinięta została też Warszawska Żegluga Rekreacyjna. Dzięki niej mieszkańcy stolicy w sezonie letnim uczestniczą w rejsach łodziami drewnianymi: batami, szkutami, krypami; katamaranem, a także uprawiają sporty wodne: kajakarstwo, wakeboard czy jazdę na desce SUP.