Bulwary nad Wisłą triumfują z trzema nagrodami

Poznaliśmy laureatów 4. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Niezaprzeczalnym triumfatorem okazali się autorzy projektu bulwarów nad Wisłą, do których trafiły aż trzy nagrody: Grand Prix, Nagroda Publiczności oraz nagroda w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna.

– Ustanowiłam Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, by z pomocą profesjonalnego jury docenić, wyróżnić i promować projektantów oraz twórców, których realizacje wyznaczają nowe standardy i wzbogacają pejzaż stolicy. Z perspektywy czterech edycji Nagrody i mojej kilkunastoletniej pracy dla naszego miasta widać, jak ważna była i jest Wisła. Prezydent Warszawy Stefan Starzyński rozpoczął proces „odwracania stolicy w stronę rzeki”, budując m.in. bulwar na Podzamczu. Kontynuujemy jego dzieło – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

– W finale tegorocznej, 4. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy znalazło się wiele różnorodnych projektów: od miejskiej akupunktury do wielkich inwestycji. Wszystkie są ważne. Oto garść statystyk: mieliśmy 77 zgłoszeń do Nagrody. Po weryfikacji rozpatrywaliśmy 41 różnych realizacji i wydarzeń. Ostatecznie nominowaliśmy do Nagrody 17 realizacji w sześciu kategoriach – przypomniała Marlena Happach, architekt miasta i przewodnicząca 16-osobowego jury Nagrody Prezydenta m. st. Warszawy.

Jury uznało, że najlepszy budynek użyteczności publicznej to Akademia High School przy ul. Św. Urszuli Ledóchowskiej 2 w Miasteczku Wilanów. Najlepszym budynkiem komercyjnym jest Szucha Premium Offices przy ul. Szucha 19. Najlepszy obiekt mieszkalny powstał na Pradze Północ przy ul. Nieporęckiej 2. W kategorii Najlepsza rewitalizacja wygrało Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 28-42. Najlepsze wydarzenie architektoniczne to Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Żoliborza.

W plebiscycie mieszkańców, dzięki któremu poznajemy perspektywę samych warszawiaków – użytkowników architektury i przestrzeni publicznej, wpłynęło 2267 głosów. Po raz pierwszy w historii Nagrody Architektonicznej w swoich ocenach wyjątkowo zgodni byli członkowie jury oraz mieszkańcy. Uznali, że najlepsza realizacja 2017 roku to bulwary nad Wisłą. Przypomnijmy autorów tej realizacji. Projekt bulwarów nad Wisłą, odcinka od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego, powstał w pracowni RS Architektura Krajobrazu. Obiekty kubaturowe to dzieło architektów z pracowni Artchitecture. Są też obiekty pływające, za które odpowiadały Biuro Projektów Szumielewicz i Pawłowski Architekci oraz Dariusz Dołowy, Water Home. Inwestorem jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Bulwary na Powiślu i Mariensztacie na odcinku od ul. Tamka do ul. Boleść różnią się od odcinka urządzonego wcześniej wzdłuż Starego i Nowego Miasta. Oferują więcej atrakcji – jest część parkowa z podestami i zadaszeniami, ozdabiają je figury ryb, szemrze tu fontanna i minirzeka, a dzieci mogą poskakać na trampolinach. Plac przy nowym przejściu podziemnym pod Wisłostradą uatrakcyjnia Wodowskaz Warszawski. Na głównym poziomie bulwaru działa kilka pawilonów z kawiarniami. Na nabrzeżu przy Centrum Nauki Kopernik powstał tzw. Park Żywej Rzeki, symboliczny krajobraz obszarów zalewowych. Główna idea kompozycyjna bulwarów pozostała taka sama – linearna promenada piesza i rowerowa, która łączy place nad wodą urządzone na przedłużeniu ulic – osi urbanistycznych.

Uzasadnienie jury: Nagrodę przyznano za wykreowanie bardzo atrakcyjnej przestrzeni publicznej na styku miasta i Wisły, ważnej dla tożsamości Warszawy. To kolejny etap przywracania rzeki mieszkańcom i wprowadzania nowych funkcji na bulwarach. Praca architektów krajobrazu, urbanistów, architektów obiektów wolno stojących, a także pływających i cumujących przy nabrzeżu oraz indywidualnie zaprojektowane meble miejskie złożyły się na całość o jakości niespotykanej wcześniej w Warszawie.

Pełna lista nominowanych i zwycięzców znajduje się tutaj. Fotorelacja z gali 4. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy jest tutaj.

Organizatorem konkursu i fundatorem Nagród jest Prezydent m.st. Warszawy. Partner merytoryczny to Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Parterami medialnymi konkursu są: ARCH, Architektura Murator, Nowawarszawa.pl, Urbnews.pl i Radio Kampus.

Szczegółowe informacje o Nagrodzie Architektonicznej znajdują się tutaj.

To już czwarta edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, poprzednie trzy odsłony dotyczyły lat 2001-2014 oraz 2015 i 2016 roku. W tym roku wybierane są najlepsze obiekty i wydarzenia 2017 roku, wzbogacające krajobraz, nawiązujące do tradycji i tożsamości miasta oraz sprzyjające dyskusji o jej przestrzeni.

Pokaż inne artykuły