Święto Drzewa wystartuje w Warszawie

W środę, 10 października o godz. 12.00 (Służewski Dom Kultury, ul. J.S. Bacha 15) zainaugurowana zostanie 16. odsłona ogólnopolskiego Święta Drzewa. Podczas spotkania goście zasadzą klony, japońskie wiśnie i brzozy, rozpoczynając ogólnopolską akcję na rzecz ochrony środowiska.

– Drzewa i krzewy są niezbędnym elementem miasta – dekorują warszawską przestrzeń i oczyszczają powietrze. Korzystnie wpływają też na zdrowie mieszkańców, dlatego wraz z rozwojem stolicy dbamy o tereny zieleni. Zachęcam mieszkańców, aby przyłączyli się do kolejnej edycji Święta Drzewa. To wspaniała okazja, by działać w swojej okolicy w trosce o przyrodę – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Tegoroczna odsłona akcji odbywa się pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2”. Myśl przewodnia podkreśla, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Dzięki programowi uczestnicy od 2002 r. posadzili już blisko 850 tysięcy drzew.

W spotkaniu udział wezmą organizatorzy z Klubu Gaja, przedstawiciele m.st. Warszawy oraz goście specjalni. Podczas wydarzenia wręczone zostaną także nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach Święta Drzewa. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo są najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji edukacyjnych zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymają nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafi do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym organizatorzy poszukują drzew najbardziej lubianych i cenionych przez społeczności lokalne. Gości czeka również wegetariański poczęstunek.

Organizatorem wydarzenia jest Klub Gaja. Warszawska inauguracja 16. edycji Święta Drzewa została objęta honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy. Partnerami akcji są m.in. Lasy Państwowe oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych. Kolejne nasadzenia odbędą się także w Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach i Gminie Wilkowice. W czwartek, 11 października we wspólnocie mieszkaniowej „Dobra Wola” w Warszawie mieszkańcy posadzą 8 lip drobnolistnych oraz sadzonkę dębu Bartek w ramach programu m. st. Warszawy „Milion Drzew dla Warszawy”. Szczegóły na temat Święta Drzewa dostępne są na dedykowanej stronie.

Warszawa coraz bardziej zielona

W Warszawie mamy obecnie 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków oraz dziesiątki zieleńców, łącznie zajmujących 40 procent powierzchni miasta. Dobór gatunkowy drzew sadzonych w stolicy prowadzony jest w oparciu o „Standardy kształtowania zieleni m.st. Warszawy”. W ramach akcji „Milion Drzew dla Warszawy” miasto daje możliwość mieszkańcom składania propozycji miejsc, w których chcieliby kolejne nasadzenia. Warszawiacy mogą przedstawić swoje pomysły w aplikacji „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca 2017 r. do miasta wpłynęło już blisko 10 500 zgłoszeń.

Rosnąca liczba drzew w Warszawie sprawia, że miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom. Od 2007 r. do pierwszej połowy 2018 posadziliśmy 302 807 drzew. Do tej sumy można dodać rośliny zasadzone na prywatnych terenach warszawiaków. W ciągu ostatnich lat w ręce mieszkańców miasto przekazało kilkadziesiąt tysięcy sadzonek w ramach edukacyjnych akcji ekologicznych. Mieszkańcy chętnie wspierają też inicjatywy związane z zielenią włączając się w konsultacje projektów takich jak #ZieloneUlice Warszawy czy „Na_prawa zieleni”. W październiku rozpocznie się akcja sadzenia 6 000 nowych drzew m.in. w parkach, zieleńcach i przy stołecznych ulicach.

#OddychajWarszawo

Działania stolicy poprawiające jakość powietrza prowadzone są od 12 lat w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Akcja edukacyjna #OddychajWarszawo od 2016 roku uświadamia warszawiakom, jak ważna jest zmiana ich codziennych postaw – korzystanie z komunikacji publicznej, docieplanie budynków i dbałość o miejską zieleń.  Tegoroczna edycja kampanii ma na celu nakłonienie mieszkańców stolicy do korzystania z systemu dofinansowań, które wspierają inwestycje związane z ochroną środowiska. Szczegóły dostępne są w broszurze, którą można pobrać ze strony zielona.um.warszawa.pl oraz tutaj.

Pokaż inne artykuły