Tej jesieni na ulicach Warszawy pojawi się ponad 30 000 nowych roślin. W centrum posadzono już 13 000 białych i czerwonych kwiatów, a na Ochocie trwa realizacja projektu „Zielona Ściana przy ul. Wawelskiej”.
– Warszawskie ulice są coraz bardziej zielone. Nowo posadzone kwiaty i drzewa nie tylko upiększają stolicę, lecz także oczyszczają powietrze i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Mieszkańcy mogą cieszyć się pięknem jesiennych roślin, zarówno przy najbardziej ruchliwych traktach komunikacyjnych, jak również w spokojniejszych zakątkach dzielnic – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Polskie barwy centrum
Po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki, pomiędzy ul. Emilii Plater, alejami Jerozolimskimi i Marszałkowską pojawiło się blisko 13 000 roślin. Czerwone i białe wrzosy, chryzantemy oraz mrozy to zapowiedź modernizacji zaplanowanej na 2019 rok. Dodatkowo, w ramach realizacji projektu z budżetu partycypacyjnego pt. „Morze róż na pl. Defilad” pomiędzy Metrem Centrum a Dworcem Centralnym rośnie 3 000 nowych róż okrywowych. Nieco dalej, przy placu Politechniki, warszawiacy zobaczą 400 m2 rabat bylinowych, są to m.in. astry, bergenie, jeżówki, turzyce, liliowce, kocimiętka, szałwia omszona, czosnek skalny i rozchodniki. Mieszkańcy będą też podziwiać 5 500 jesiennych kwiatów w donicach ustawionych na Trakcie Królewskim. Główna arteria Warszawy przystrojona zostanie ozdobną kapustą, wrzosem pospolitym i starcem popielatym, potocznie zwanym mrozem.
Zielona Ochota
Warszawscy ogrodnicy rozpoczęli kolejny etap projektu „Zielona Ściana przy ul. Wawelskiej”. Po przygotowaniu podłoża posadzili blisko 800 cisów, których docelowo ma być aż 3 870 sztuk. Oprócz tego dosadzonych zostanie 3 000 krzewów róż i śnieguliczki. Wraz z zazielenianiem kolejnych terenów Ochoty postępują prace przy budowie systemu automatycznego nawadniania.
Dobór gatunkowy roślin sadzonych w stolicy prowadzony jest w oparciu o „Standardy kształtowania zieleni m.st. Warszawy”. Dokument, który został opracowany przez zespół specjalistów, ujednolica zasady zazieleniania stolicy i wpływa na wysoką jakość prowadzonych prac. Jest uzupełnieniem „Programu Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 r.”. Szczegóły na temat standardów dostępne są tutaj.