Wspólne budowanie ogrodów do zabawy

Ruszył kolejny etap projektu Ogrody do zabawy. Warszawiacy aranżują zielone skwery rozrywki wykorzystując do tego naturalne materiały, takie jak kamienie, kora, czy wiklina. W konkursie mieszkańcy wybrali pięć lokalizacji – dwie z nich są już gotowe. Kolejne powstaną już 21 i 22 lipca.

– Bardzo nas cieszy duże zainteresowanie warszawiaków tym projektem. Ostatnie dni pokazały, że pomimo niesprzyjającej pogody, wszyscy są mocno zaangażowani w tworzenie miejsc do twórczej zabawy – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy – Aranżacja każdego ogrodu jest niepowtarzalna. Poszczególne projekty były dyskutowane z warszawiakami i przygotowywane z pomocą artystów. Wszystkie mają ważną wspólną cechę – są zrobione z naturalnych surowców i w całości przyjazne środowisku.

W czerwcu odbyły się konsultacyjne spotkania w każdej z pięciu lokalizacji. Mieszkańcy wraz ze specjalistami tworzyli podczas nich koncepcję ogrodów. Drugi etap ruszył 16 lipca. Całe rodziny wraz z artystami budowali szałasy, gniazda sensoryczne a także wielki tor przeszkód. Pojawiły się także ziołowe grządki i różnorodne sadzonki. W ciągu trzech dni zaaranżowano skwer Kaliny na Żoliborzu, a także Wilczą Górkę, która mieści się przy ulicy Wilczy dół, w pobliżu Stacji Techniczno-Postojowej Metra Warszawskiego na Ursynowie. Następne place będą budowane w najbliższy weekend:

  • sobota, 21 lipca, godz. 10.00 – 17.00, skwer przy ul. Kępnej, róg Zamoyskiego, Praga-Północ;
  • sobota, 21 lipca, godz. 10.00 – 17.00, park Rydza-Śmigłego przy ul. Nullo, przy Jabłonkach, Śródmieście,
  • niedziela, 22 lipca, godz. 10.00 – 17.00, skwer przy Jugosłowiańskiej 17, za stacją benzynową, Praga Południe.

– Do tworzenia tych wyjątkowych miejsc mogą się dołączyć wszyscy – rodziny z dziećmi, młodzież i seniorzy. Akcja ma na celu zwiększenie atrakcyjności osiedlowych terenów zieleni oraz zachęcenie warszawiaków do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jestem dumny z tego, że efekty pilotażowego projektu możemy zobaczyć już dziś. Do konkursu zgłoszono aż 150 lokalizacji. Jak na razie wybraliśmy pięć, ale w planach mamy budowę kolejnych – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Ogrody do zabawy to wyjątkowe miejsca, które nie tylko cieszą oko, ale także zachęcają do odkrywania sekretów przyrody.

Projekt realizowany jest przez Fundację „Na miejscu” na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Ogrody będą funkcjonowały w sezonie letnio-jesiennym 2018 r. W czasowych instalacjach będą cyklicznie pojawiać się animatorzy zachęcający mieszkańców do kreatywnej zabawy. Jesienią w planach są spotkania edukacyjne prowadzone przez przyrodników i etnologów. W czasie warsztatów uczestnicy zgłębią tajemnice krzewów, łąk, wód oraz jadalnych roślin. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej, a także pod adresem https://zzw.waw.pl/2018/06/15/wiemy-gdzie-powstana-ogrody-do-zabawy/.

 

fot. T. Kaczor, Jak działa miasto

Pokaż inne artykuły