Ścieżki edukacyjne, panele solarne, naturalny plac zabaw, niecki retencyjne zbierające wodę opadową to elementy, które podkreślą ekologiczny charakter tzw. EKOparku. Na obszarach pofabrycznych Ursusa, rozpoczęła się jego budowa.
Pierwszy w Warszawie EKOpark powstanie na działkach o powierzchni ponad 5 ha, położonych wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego (w obrębie ulic Czerwona Droga, Wolności i Orłów Piastowskich). To teren dawnych zakładów ZPC Ursus.
– To obszar mocno zurbanizowany i dotychczas jednoznacznie kojarzący się z przemysłem. Między innymi z myślą o tych warszawiakach, którzy tu już mieszkają albo wkrótce zamieszkają powstaje EKOpark. Co ważne, będzie to miejsce wypoczynku, ale także rekreacji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Dziś, 11 maja, przedstawiciele władz Warszawy i dzielnicy Ursus symbolicznie rozpoczęły prace, sadząc pierwszy parkowy dąb. Warszawiacy z rezultatów robót będą mogli się cieszyć jeszcze przed końcem roku. Inwestycja została podzielona na etapy. Pierwszy, który zostanie zrealizowany do końca 2018 roku obejmuje 3,3 hektarowy teren od ul. Czerwona Droga do ul. Stanisława Leszczyńskiego. Drugi – od ul. Warszawskiej do ul. Czerwona Droga – realizowany będzie w 2019 r. Koszt budowy to blisko 10 mln zł. Ponad 70% tej kwoty pochodzi z dofinansowania unijnego.
– Projekt parku dostosowaliśmy do potrzeb, które zgłaszali nam mieszkańcy. Dlatego też w parku powstaną nie tylko plac zabaw i polana piknikowa, ale też wybieg dla psów i urządzenia do street workout’u. Wszystko przy jak najmniejszej ingerencji w istniejącą zieleń – mówi Urszula Kierzkowska, burmistrz dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.
W zgodzie z naturą
Realizacja EKOparku obejmuje przede wszystkim uporządkowanie terenu i podzieleni go na strefy. Znajdą się w nich m.in. dzikie łąki, uporządkowane trawniki i polany pełniące funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne.
Park będzie miał charakter naturalistyczny, zbliżony do dzikiego. Istniejące cenne przyrodniczo drzewa zostaną zachowane, a inwazyjne gatunki drzew i krzewów zostaną zastąpione przez te rodzime. Dzięki nasadzeniom z roślin stanowiących pokarm dla owadów i małych zwierząt, budowie budek lęgowych zwiększy się różnorodność biologiczna. Ptaki znajdą również miejsce gniazdowania w jednym z wielu żywopłotów. Blisko 70% powierzchni EKOpark będzie biologicznie czynne.
W EKOparku zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania, w tym elementy pochodzące z recyklingu. Do budowy nawierzchni ciągów komunikacyjnych zostaną wykorzystane materiały mineralne przyjazne środowisku. Elementy małej architektury będą wykonane z najprostszych materiałów takich jak drewno i stal ocynkowana, a do oświetlenia wykorzystane będą latarnie zasilane energią odnawialną z ogniw fotowoltaicznych.
Ponadto w parku zbudowany zostanie system niecek bioretencyjnych – odbierających, gromadzących i rozsączających wodę z całego parku. Dzięki temu cała powierzchnia parku będzie systematycznie nawadniana.
Na terenie EKOparku powstaną także naturalistyczny plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, ścieżki edukacyjne, wybieg dla psów i toaleta publiczna. Całość parku będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Projekt pn. „Utworzenie EKOparku przy ul. Gierdziejewskiego w Warszawie” jest dofinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.
Tytuł projektu: „Utworzenie EKOparku przy ul. Gierdziejewskiego w Warszawie”
Wartość projektu: 9 932 272,10 zł
Wkład m.st. Warszawy: 2 760 888,32 zł
Wartość dofinansowania z funduszy UE: 7 171 383,78 zł
Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa
Jednostka realizująca projekt: Biuro Funduszy Europejskiej i Polityki Rozwoju Urzędu m.st. Warszawy, Dzielnica Ursus m.st. Warszawy