Ochrona różnorodności biologicznej w miastach

W piątek i sobotę, 16 i 17 marca, odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Ochrona różnorodności biologicznej w miastach”. Celem spotkania jest przedstawienie rezultatów projektu LIFE+ WislaWarszawska.pl oraz wymiana doświadczeń w zakresie ochrony miejskiej przyrody.

Podczas sesji plenarnej w piątek, 16 marca, głównym tematem wystąpień i debat będą działania mające na celu ochronę różnorodności biologicznej na terenie Warszawy i okolic oraz innych miast w Polsce i za granicą. Natomiast w sobotę, 17 marca, odbędzie się wycieczka, której celem jest zaprezentowanie dotychczasowych efektów realizacji projektu LIFE+ WislaWarszawska.pl, obejmującego szereg działań mających na celu ochronę ptaków wodnych. Uczestnicy sesji terenowej obejrzą m.in. sztuczne wyspy pływające dla ptaków, utworzoną stałą wyspę oraz dwie ławice piaszczyste, ścieżkę pieszą oraz szlak edukacji przyrodniczej.

Szczegółowa agenda wydarzenia znajduje się tutaj.

Konferencja organizowana jest w ramach realizacji projektu „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej”, finansowanego z Instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warszawski projekt LIFE +

Od 2011 roku stolica realizuje projekt Life + „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Dolin Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej”. W ramach warszawskiego przedsięwzięcia, jeszcze w tym roku, na Golędzinowie powstanie szczególny pawilon, który będzie zwieńczeniem wiślanego projektu.  Budynek będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Na dwóch kondygnacjach będą mogły odbywać się warsztaty, wykłady czy lekcje, które przybliżą warszawiakom informacje na temat ekosystemu Wisły.

 Działania miasta obejmowały także budowę trzech wysp pływających na podstawie stalowych konstrukcji, dwóch barek na Wiśle jako siedlisk lęgowych dla ptaków, wyspy na wysokości Golędzinowa (wcześniej było to połączone z lądem zaniedbane odsypisko), dwóch ławic piaszczystych poniżej Golędzinowa, ścieżki spacerowej od plaży Żoliborz do mostu Grota-Roweckiego, czterech miejsc postojowych, a także wyznaczenie i oznakowanie szlaku przyrodniczego. Stworzona została też aplikacja na smartfony i tablety  umożliwiająca identyfikację 30 gatunków nadwiślańskich ptaków pn. PtakiWisłyWarszawskiej (sklep Google).

Pokaż inne artykuły