Kto wykona miejskie źródełka?

W ubiegłym roku dowiedzieliśmy się jak będą wyglądały miejskie źródełka wody montowane na hydrantach. W poniedziałek, 5 marca, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił przetarg na ich wykonanie.

 Zamówienie obejmuje realizację projektów zgłoszonych w ramach budżetu partycypacyjnego. Niemalże 30 zwycięskich wniosków, popartych w głosowaniu przez mieszkańców to 177 źródełek dla Warszawy, które ukoją pragnienie warszawiaków w czasie letnich upałów.

Płynąca w nich woda będzie dostępna bezpłatnie. Urządzenia zostaną zamontowane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy m.in. na placu Zbawiciela, placu Bankowym, pl. Unii Lubelskiej, placu Na Rozdrożu, u zbiegu ul. Dobrej i Tamka, na bulwarze B. Grzymały-Siedleckiego oraz w okolicy Rynku Starego Miasta.

Głównym założeniem dla realizacji inwestycji jest wykorzystanie istniejących hydrantów podziemnych do montażu na nich poidełek. Na terenach, gdzie nie będzie to możliwe,  w celu zasilenia konstrukcji w wodę, zostaną wybudowane przyłącza wodociągowe.

– Stworzyliśmy model źródełka łatwy w montażu oraz gwarantujący bezproblemowe użytkowanie dla warszawiaków. Poidełka zaprojektowane są w sposób umożliwiający korzystanie z nich zarówno przez dorosłych, dzieci i osoby starsze, jak również osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach. Opcjonalnie będzie mogła pojawić się przy nich również miska, dzięki które pragnienie będą mogły ugasić także czworonogi – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

 Dostarczaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie Spółka Akcyjna wodę będzie można pić bezpośrednio z ujęcia, bez kontaktu z elementami zewnętrznymi, które mogłyby zostać zanieczyszczone. Strumień wody w założeniu ma być tak wyregulowany żeby bez problemu można było napełnić pojemnik na wodę, np. butelkę lub bidon.

Chcemy, żeby źródełka pojawiły się w przestrzeni Warszawy przed tegorocznymi wakacjami. Chcieliśmy to zrobić jednak w formie, która przede wszystkim gwarantuje jakość. Stąd konkurs architektoniczny, dzięki któremu wybrany zostały wzór, który jest bardziej warszawski, niż jednoznacznie kojarzący się ze źródełek– mówił Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i dodał – W tej chwili do budżetu partycypacyjnego złożono już wnioski na ponad 400 lokalizacji dla źródełek. Tak jak wcześniej były one rzadko spotykane tak teraz za sprawą samych warszawiaków będzie je można spotkać niemal na każdym kroku.

Szukaliśmy inspiracji w historycznych poidełkach warszawskich i próbowaliśmy to połączyć z tak charakterystycznym elementem jakim są wieże filtracyjne w korycie Wisły. Dzięki temu chcieliśmy stworzyć uniwersalną formę, która pasowałaby zarówno w zabytkowych częściach Warszawy, jak i jej nowoczesnych przestrzeniach – powiedział Jan Buczek, z zespołu projektowego, który stworzył warszawskie źródełko. – Proces projektowy trwał kilka miesięcy. W tym czasie stworzyliśmy kilka prototypów, testowaliśmy zarówno nasze rozwiązania, jak i kształty. Dominują cztery kolor i cztery materiały. Główny kielich będzie miał kolor zbliżony do patynowanej miedzi, która ma mnóstwo odniesień do elementów architektonicznych stolicy – dodał.

 Oprócz zamawianych 177 źródełek przetarg obejmuje opcję na postawienie dodatkowych 200.

Nie zapominajmy o tym, że to nie jedyne rozwiązanie umożliwiające korzystanie mieszkańcom z bezpłatnego źródła wody miejskiej. Źródełka są też elementem budowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy Automatycznych Toalet Miejskich.

Projekt źródełka jest wynikiem konkursu ogłoszonego przez miasto, wspólnie z Oddziałem Warszawskim SARP i Fundacją Bęc Zmiana. Wybrany został spośród 22 zgłoszonych prac, które oceniał dziesięcioosobowy sąd konkursowy. W jego składzie znaleźli się m.in. przedstawiciele władz miasta, Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Politechniki Warszawskiej oraz Maciej Czapliński – pomysłodawca i autor projektu „Pij Warszawo”, zgłoszonego w ramach budżetu partycypacyjnego.

Wyniki konkursu ogłoszono 19 kwietnia 2017 r. Sąd konkursowy przyznał I nagrodę pracowni projektowej Lis-Meldner Design (zespół w składzie: Paulina Lis-Meldner, Marcin Kucharczyk, Krzysztof Meldner, Maciej Meldner). Inspiracją zwycięskiego projektu na formę warszawskiego źródełka stały się widoczne elementy funkcjonującego w Warszawie systemu infiltracyjnego z charakterystycznymi zielonymi wieżami zlokalizowanymi w korycie Wisły, z których najbardziej znana jest powstała w 1964 roku „Gruba Kaśka”.

Od tego czasu trwały uzgodnienia związane ze stworzeniem projektu wykonawczego m.in. ze Strażą Pożarną, MPWiK, Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Pełnomocnikiem ds. dostępności oraz Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Przeprowadzone konsultacje pozwoliły na stworzenie rzetelnego projektu, którego realizacja jest przedmiotem uruchomionego postępowania.

Za realizowaną formę warszawskiego źródełka (projekt wzorniczy oraz projekt wykonawczy) odpowiada pracownia Lis-Meldner Design zespół projektowy w składzie: Paulina Lis-Meldner, Krzysztof Meldner, Jan Buczek (Noodi Design). Autorami opracowania instalacyjnego są mgr inż. Adam Kozłowski oraz mgr inż. Jerzy Kozłowski.

Pokaż inne artykuły