Poznaj Regulamin Dzielnicy Wisła

Dzielnica Wisła to szczególny obszar Warszawy. Jej goście czują się często swobodniej, a wręcz zapominają o regułach funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Z tych właśnie powodów, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, administrujący tymi terenami, postanowił stworzyć Regulamin Dzielnicy Wisła.

 

Poznaj regulamin Dzielnicy Wisła

O zasadach przypominać będą nie tylko tradycyjne nośniki, ale także wyjątkowy mural.

Choć obszaru tego nie określają zdefiniowane granice, to wyznacza go szczególny charakter Wisły. Łączą się tu przyroda dzikiej rzeki z dynamiczną specyfiką europejskiej metropolii. Prawdopodobnie właśnie dlatego mieszkańcy Warszawy i goście Dzielnicy Wisła, chcą właśnie tu wypoczywać i czują się naprawdę swobodnie. Czasami wręcz zapominają o regułach współżycia społecznego. Właśnie dlatego stworzyliśmy Regulamin Dzielnicy Wisła – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warzawy.

Zbiór zasad składa się z 13 punktów. Odnoszą się one zarówno do ochrony nadwiślańskich terenów, jak i zachowania wobec innych użytkowników tej przestrzeni. Obejmuje wszystkie ważne aspekty funkcjonowania, z poszanowaniem praw przyrody i zwierząt. Przy każdym z kolejnych artykułów, oprócz zdania wyjaśnienia, znajdują się przykłady konkretnych zachowań oraz krótkie przestrogi. W najbliższym czasie tablice z zasadami pojawią się na terenie Dzielnicy Wisła.

Prosimy by te zasady szanować, ale też propagować. Dzięki temu wspólna przestrzeń Dzielnicy Wisła nie utraci swojej wyjątkowości – dodaje dyrektor Marek Piwowarski.

Poniżej przedstawiamy spis kolejnych artykułów Regulaminu (bez rozwinięcia):

 1. OCHRONA PRZYRODY WISŁY
  Zachęcamy do korzystania z rzeki i ochrony jej niezwykłej przyrody
 2. DBAŁOŚĆ O WSPÓLNĄ PRZESTRZEŃ
  Zapraszamy do wypoczynku na plażach i na bulwarach, prosząc o sprzątanie po sobie.
 3. OPIEKA NAD WSPÓLNYMI DOBRAMI
  Zachęcamy do korzystania z urządzeń w taki sposób, aby mogły służyć innym
 4. SPOKÓJ POBLISKICH MIESZKAŃCÓW
  Zapraszamy do wspólnej zabawy i spotkań towarzyskich, prosząc o zachowanie umiaru w zabawie
 5. SZACUNEK DLA UCZUĆ INNYCH OSÓB
  Zachęcamy do okazywania sobie czułości i opalania się w pięknych okolicznościach przyrody nad Wisłą z szacunkiem dla uczuć innych osób
 6. SPOŻYWANIE ALKOHOLU
  Zalecamy spożywanie alkoholu tylko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, czyli wiślanych klubokawiarniach
 7. PALENIE OGNISK
  Zachęcamy do piknikowania na plażach i polanach bez palenia ognisk w dowolnie wybranych miejscach
 8. KĄPIELE W WIŚLE
  Zachęcamy, co najwyżej do moczenia stóp w Wiśle
 9. KORZYSTANIE Z POJAZDÓW MECHANICZNYCH I ROWERÓW
  Zachęcamy do korzystania z Dzielnicy Wisła na piechotę
 10. ZWIERZĘTA DOMOWE
  Wasze zwierzęta są także mile widziane w Dzielnicy Wisła
 11. PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI HANDLOWEJ
  Zachęcamy do legalnej działalności handlowej
 12. SPECJALNE ZASADY DLA PŁYWAJĄCYCH I PRZEBYWAJĄCYCH W PORCIE
  Szczególnie zapraszamy do pływania po rzece
 13. WSPÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ
  Prosimy o reagowanie na zło i zniszczenia

Zapisy Regulaminu Dzielnicy Wisła były konsultowane, ze zrzeszającą większość nadwiślańskich klubokawiarni, Stowarzyszeniem Komisja Klubowa, a z pełną treścią Regulaminu można zapoznać się tutaj.

Wyjątkowy mural
O zasadach panujących nad rzeką przypominać będzie również nowoczesny mural, autorstwa Karoliny Skrzyniarz, który powstaje na Bulwarze Flotylli Wiślanej, obok Klubokawiarni Babie Lato. Jego oficjalna prezentacja nastąpi w czwartek, 31 sierpnia, o godz. 10.00. Inspiracją do powstania miejskiego malowidła był ogłoszony trzy lata temu Kodeks Dobrych Praktyk.

Naszym celem jest zadbanie o ulubioną przestrzeń warszawiaków, jaką jest Wisła – tłumaczy Paweł Górski, prezes Stowarzyszenia Komisja Klubowa. – Mural jest idealną formą, by treść kodeksu była stale widoczna dla osób przebywających nad Wisłą i aby stworzone zasady były przez wszystkich respektowane – dodaje.

Powstanie muralu jest częścią tegorocznej edycji kampanii edukacyjnej Dzielnica Wisła, którą na zlecenie m.st. Warszawy realizacje Komisja Klubowa. Działania kampanii skupiają się na niekonwencjonalnych akcjach, które mają skłonić ludzi odpoczywających nad rzeką do dbania o porządek. W weekendowe wieczory można spotkać edukatorów, którzy opowiadają o celu kampanii oraz rozdają worki na śmieci a w punktach wymiany odpadów za zebrane nad Wisłą śmieci można otrzymać np. bilety na wydarzenia kulturalne, kupony na rejsy oraz drewno na ognisko.

 

Pokaż inne artykuły