Autor książki o sekretach drzew zasadził lipę w stolicy

Peter Wohlleben, leśnik i autor książki „Sekretne życie drzew” odwiedził stolicę. Przy okazji wizyty w Warszawie, w Śródmieściu, zasadził lipę srebrzystą ’Brabant’. Spotkanie z niemieckim leśniczym było okazją do wymiany spostrzeżeń na temat pielęgnacji warszawskiego drzewostanu.

 Wiele ostatnio mówiłam o rozwoju transportu szynowego – o nowych liniach tramwajowych i rozbudowie metra. Wszystkie te działania realizujemy, nie tylko dla komfortu warszawiaków, ale również  w trosce o  środowisko – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Bardzo dziękuję naszemu szczególnemu gościowi za to, że zechciał się włączyć do naszej „zielonej” inicjatywy – dodała.

 W życiu zasadziłem około dziesięciu tysięcy drzew, ale wiem jak ważne jest każde drzewo sadzone w centrum tego miasta – powiedział Peter Wohlleben, leśnik i autor książki „Sekretne życie drzew”. – Bardzo się cieszę, że mogłem przyjechać do Warszawy i uczestniczyć w tym sadzeniu. Wierzę, że dzięki temu uda mi się zaszczepić w Polakach myśl, że w miejsce jednego ściętego drzewa należy posadzić kolejne dwa. Jestem również przekonany, że podobnie jak ja, warszawiacy uwierzą, że dzięki drzewom szczęście unosi się w powietrzu – uzupełnił.

 Mam nadzieję, że „zielona energia” o której wspomniał pan Wohlleben dotrze do rządu i wreszcie powstrzymają piły poprzez zmianę przepisów. Jeśli jednak tak się nie stanie, my będziemy dalej, konsekwentnie sadzić drzewa. Już w najbliższych miesiącach kolejnych tysiąc drzew pojawi się w każdej dzielnicy – mówiła Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Peter Wohlleben na co dzień opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych, gdzie z powodzeniem praktykuje leśnictwo oparte na ekologicznych i ekonomicznych podstawach. Jest autorem głośnego bestsellera „Sekretne życie drzew”, a niedawno wydał swoją drugą książkę „Duchowe życie zwierząt”. W obu, dzieli się z czytelnikami, swoimi fascynującymi obserwacjami poczynionymi podczas pracy w lasach.

Warszawiacy również mogą „zasadzić” swoje drzewo

Warszawiacy również mogą włączyć się w zazielenianie stolicy. Mogą to zrobić za pośrednictwem aplikacji „Milion drzew”, która jest dostępna w Google Play (na systemy Android), a także z App Store (iOS). Dzięki niej możliwe jest wskazanie miejsca, gdzie chcemy by pojawiło się drzewo. Wystarczy wybrać się w miejsce nowego nasadzenia, wybrać opcję „zgłoś”, wpisać dane kontaktowe i… gotowe! Dotychczas mieszkańcy stolicy „włączyli” około 2150 drzew.

 Sadząc walczymy z wycinkami

Od początku roku stolica walczy z negatywnymi skutkami liberalizacji prawa i nowelizacją Ustawy o ochronie przyrody. W odpowiedzi na prowadzone, na prywatnych działkach, wycinki w ostatnich tygodniach w Warszawie posadzonych zostało ponad 6000 drzew. Część z nich pojawiła się przy głównych ulicach, inne w lasach i nad Wisłą.

Dodatkowo zgodnie z przyjętym, na wniosek radnej Aleksandry Gajewskiej, przez Radę m.st. Warszawy projektem, w każdej stołecznej dzielnicy pojawi się minimum tysiąc nowych drzew. Realizacja tego przedsięwzięcia rozpocznie się już jesienią.

Jednocześnie ruszył również wspomagający program nasadzeń zastępczych. Wszystkie drzewa, które z powodu uszkodzeń czy zniszczeń zamierają lub już zamarły i są objęte decyzjami na wycinkę zostaną zastąpione. W ich miejsce posadzone zostaną dorodne 5-, 10-letnie drzewa. 

Nasadzenia będą wykonywane zgodnie z przyjętym Standardami kształtowania zieleni w Warszawie, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”.

 Jednostką odpowiedzialną za prowadzenie nasadzeń jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

 

Pokaż inne artykuły