Zasadź z nami milion drzew

Pobierz aplikację „Milion drzew” i „włącz” swoje drzewo! Oddajemy w ręce warszawiaków narzędzie, za pomocą którego wspólnie będziemy zazieleniać stolicę. Dzięki sugestiom mieszkańców wykonywane będą już jesienne nasadzenia.

 

 Chcemy zaprosić mieszkańców na spacer po Warszawie. W jego trakcie mieszkańcy mają możliwość uważnego przyjrzenia się, gdzie drzew jest za mało i powinny pojawić się nowe. To dla nas bardzo cenne obserwacje – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Sygnały warszawiaków będziemy zbierać za pośrednictwem aplikacji „Milion drzew”. Nazwa aplikacji nawiązuje do celu, który sobie postawiliśmy. To naprawdę duże wyzwanie, dlatego też chcemy w nie zaangażować mieszkańców – dodaje.

Włącz swoje drzewo

Do włączenia się do akcji „Milion drzew” wystarczy aplikacja o tej samej nazwie. Można ją pobrać za pośrednictwem Google Play (na systemy Android), a wkrótce także z App Store (iOS). Aby wskazać miejsce nowego nasadzenia należy wybrać się w miejscy, gdzie chcemy by pojawiło się drzewo. W aplikacji wybieramy opcję „zgłoś”, a następnie składamy wniosek podając nasze dane kontaktowe i… gotowe!

Jeżeli we wskazanym miejscu możliwe jest wykonanie nasadzenia zgłoszenie zostanie zaakceptowane, a w aplikacji pojawi się odpowiedni komunikat. Potwierdzenie wysłane zostanie również na adres e-mail i numer telefonu komórkowego.

W przypadku, gdy zgłoszenie nie może zostać przyjęte – drzewo posadzone – aplikacja poinformuje dlaczego. Powodów może być wiele. Planując nasadzenia trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. strefy ochronne torowisk czy wałów powodziowych, własność terenu, infrastruktura podziemna, latarnie, a także plany zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli nasadzenie drzewa nie jest możliwe, nie zniechęcaj się. Poszukaj innego miejsca w pobliżu – zachęca Renata Kuryłowicz, pełnomocnik prezydent m.st. Warszawy ds. zieleni. – Sygnały od mieszkańców zamierzamy wykorzystać już na jesieni. Wiele zależy od lokalizacji. Jeżeli nasadzenie będzie wymagało wielu uzgodnień wtedy trzeba będzie poczekać do wiosny. Żaden z wniosków warszawiaków nie pozostanie bez rozpatrzenia – zapewnia.

Nasadzenia będą wykonywane zgodnie z przyjętym Standardami kształtowania zieleni w Warszawie, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”.

Jednostką odpowiedzialną za prowadzenie nasadzeń jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Powstanie aplikacji „Milion drzew” związane jest z trzecią edycją konkursu dla programistów BIHAPI. Aplikacja „Ekologiczna Warszawa” otrzymała tam nagrodę specjalną m.st. Warszawy. Jej autorzy wykorzystując zbiór otwartych danych miasta wykonali aplikację umożliwiającą poznanie warszawskiej zieleni. „Milion drzew” jest rozwinięciem pomysłu młodych programistów.

Milion drzew dla Warszawy

W miniony weekend, 18-19 marca, realizowane były pierwsze wiosenne nasadzenia. Na blisko 30 ulicach w stolicy zasadzonych zostało blisko 300 kilkuletnich drzew, a nad Wisłą ponad 2000 młodych sadzonek wierzby. Nasadzenia prowadzone były również w lesie przy ul. Lucerny. Tam pojawiło się ponad tysiąc małych drzewek. Do końca miesiąca dosadzonych zostanie kolejnych dwa tysiące. Wszystkie drzewa sadzone na terenie Warszawy budują płuca naszego miasta i zbliżają nas do miliona, który ma pojawić się w stolicy.

Nie będzie to jednak możliwe bez udziału warszawiaków. Mogą nie tylko oni wskazywać miejsca do miejskich nasadzeń, ale również sami sadzić drzewa na terenie swoich nieruchomości. Liczymy, że mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje, stowarzyszenia czy spółdzielnie aktywnie włączą się do działań. Niebawem ruszy specjalny program partycypacyjny, którego założenia zaprezentujemy już wkrótce.

Mam nadzieje, że Zarząd Zieleni będzie dalej zazieleniał stolicę wspólnie z warszawiakami. Stąd nasze spotkanie i podejmowane działania – mówi Aleksandra Gajewska, radna radnej i wiceprzewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy. – Za nami zostały posadzone drzewa, wybrane jako jeden z „zielonych” projektów w budżecie partycypacyjnym. W ten sposób mieszkańcy pokazali nam gdzie chcą zieleni. Teraz zyskali do tego specjalne narzędzie. Współpracę mogą podjąć również przedsiębiorcy, których zachęcamy do finansowania nasadzeń na terenach prywatnych, ale także miasta. Wszystko we współpracy z Zarządem Zieleni – dodała.

Potężnym wsparciem dla programu „Miliona drzew” stał się przyjęty, na wniosek Aleksandry Gajewskiej, przez Radę m.st. Warszawy, projekt nasadzeń tysiąca drzew w każdej dzielnicy. Realizacja tego przedsięwzięcia rozpocznie się jesienią i potrwa do wiosny przyszłego roku.

Dodatkowo rusza również wspomagający program nasadzeń zastępczych. Wszystkie drzewa, które z powodu uszkodzeń czy zniszczeń zamierają lub już zamarły i są objęte decyzjami na wycinkę zostaną zastąpione. W ich miejsce posadzone zostaną dorodne 5-, 10-letnie drzewa, gatunków zgodnych ze Standardami kształtowania zieleni.

Co dalej z ustawą o ochronie przyrody?

Dziś, 22 marca, o godz. 19.00 odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Ochrony Środwiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W zmienionym porządku dziennego posiedzenia pojawiły się punkty dotyczące poselskich projektów ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Będą to pierwsze czytania tych projektów. W czasie posiedzenia rozpatrzony i zaopiniowanie zostanie również wniosek dotyczący przedstawienia na posiedzeniu Sejmu „informacji w sprawie skutków poniesionych i spodziewanych ustawy z dnia 16 grudnia 2016”, tzw. #LexSzyszko. Komisja obradować będzie w sali im. Ignacego Daszyńskiego (nr 101, bud C-D). Czy parlamentarna komisja pomoże zatrzymać piły i topory drwali?

Warszawska zieleń

Zieleń jest jedną z największych wartości Warszawy. Wszystkie tereny zieleni, wraz z lasami, stanowią około 40% powierzchni stolicy. Są to parki i ogrody, zieleń osiedlowa, przyuliczna i cmentarna, obszary otwarte, lasy i inne. W stolicy mamy 27 kompleksów lasów miejskich, 85 parków oraz dziesiątki zieleńców. Te obszary zapewniają mieszkańcom możliwość spędzenia wolnego czasu, relaksu, rekreacji, a także uczestnictwa w imprezach rozrywkowych i edukacyjnych. W systemie zieleni mamy również unikatowe siedliska tj. objęta ochroną NATURA 2000 tereny nadwiślańskie i rezerwaty przyrody, w których realizujemy szereg projektów zmierzających do ochrony wybranych gatunków i bioróżnorodności.

 

Pokaż inne artykuły