Wierzby i alejka w Parku Sieleckim

Park Sielecki – kameralny wypoczynek nad stawem w otoczeniu przyrody

Park Sielecki – obietnica kameralnego wypoczynku nad stawem w otoczeniu przyrody. Przed nami czwarty weekendowy spacer z cyklu „Warszawskie Parki ZZW” – zapraszamy ponownie na Mokotów.

Park Sielecki to niewielki, ponadtrzyhektarowy pas zieleni położony między ulicami Sobieskiego i Chełmską, w pobliżu ulic Jazgarzewskiej i Hańczy. Został wpisany do rejestru zabytków w 1965 r. Teren parku ma formę wąskiego klina rozciągającego się z północy na południe. Tworzy zaciszne miejsce porośnięte drzewami i krzewami. Malowniczo prezentuje się tu staw, długi na niemal 400 metrów, wzdłuż którego poprowadzono parkową alejkę spacerową.

STAW Z DWOMA WYSPAMI I BOBRY – WYRÓŻNIKI PARKU SIELECKIEGO

Najbardziej charakterystycznym, wartościowym elementem parku jest staw z dwoma wyspami, zasilany wodą z Kanału Sieleckiego. Zajmuje niemal jedną czwartą powierzchni parku. Na początku XX w. można było po stawie pływać kajakami i w łodziach. Linię brzegową porastają wysokie topole, które wraz z biegnącą wzdłuż brzegu alejką tworzą główną kompozycję parku. Warto również zwrócić uwagę na malownicze wierzby rosnące tuż nad stawem.

Poziom wody w tym zbiorniku wodnym utrzymuje się dzięki spiętrzaniu jej za pomocą zastawki na kanale odpływowym w parku. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy od 2018 r. prowadzi prace mające na celu utrzymanie stawu w jak najlepszym stanie: kosimy brzegi, usuwamy zanieczyszczenia, grabimy liście, uzupełniamy ubytki w skarpach, naprawiamy umocnienia skarp.

Dodatkowo, na początku 2020 r., uporządkowaliśmy teren dwóch wysp, zostawiając część konarów i gałęzi dla żyjących tam bobrów.

Zamieszkujące ten teren parkowy ptaki wodne mogą skorzystać z ustawionych przez warszawski Zarząd Zieleni tratw pływających. Dzięki realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego 2019 r. stare modele tratw mogliśmy zastąpić dwoma nowymi – dębowymi (w tym jeden z daszkiem wiklinowym). Z naszych obserwacji wynika, że ptaki chętnie wykorzystują je jako miejsca spoczynku, a łyski zwyczajne w okresie wiosennym nawet budują na nich gniazda. W okolicach stawu goszczą także kaczki i łabędzie.

 

 

PRZYRODA PARKU SIELECKIEOGO – OKIEM OGRODNICZKI ZZW

– Park Sielecki jest kolejnym po Parku Arkadia moim ulubionym mokotowskim parkiem – tu naprawdę można się wyciszyć i odpocząć wśród zieleni. Zachęcam wszystkich, by w słoneczny dzień usiąść na kocu nad stawem i w cieniu drzew oddać się obserwacji kaczek – mówi Anna Rados, ogrodniczka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy opiekująca się kilkoma parkami na Mokotowie. Zwraca przy tym uwagę na kameralność tego parku. – Niewiele osób wie o jego istnieniu. Historyczne założenie kontrastuje tu z okolicznymi, nowoczesnymi apartamentowcami i w ten właśnie sposób tworzy się wyjątkowa atmosfera tego miejsca – mówi Anna Rados.

 

Priorytetem dla ogrodniczki jest opieka nad zabytkowym drzewostanem, który poddajemy ocenie dendrologów ZZW, prowadzone są przy nim także prace pielęgnacyjne i utrzymaniowe. – W 2021 r. planujemy dosadzenie w szpalerze kilku sztuk wierzby białej ‘Britzensis’ (rośliny miododajnej) – podkreśla Anna Rados i dodaje: – w parku warto także zwrócić uwagę na piękne grupy krzewów: derenie, tamaryszki, ogniki. Te dwa ostatnie gatunki krzewów tworzą naturalną barierę w miejscu, gdzie park graniczy z domami przy ul. Hańczy.

Warto również wiedzieć, że na terenie tego parku żyje wiele gatunków ptaków, które mogą korzystać z 50 budek lęgowych. – W 2020 r. powiesiliśmy aż 22 nowe budki – podkreśla Anna Rados.

 

FESTIWAL GRZESIUKA I PLAC ZABAW DLA DOROSŁYCH – ATRAKCJE PARKU SIELECKIEGO

„Główną atrakcją parku był deptak, to znaczy „sala tańca”. Deski pod gołym niebem, ogrodzone niewysokim parkanem, płatne 15 gr od pary za jeden taniec. Poza tym karuzela, huśtawki, strzelnice i inne zabawy dla dzieci i dorosłych” – tak pisał o Parku Sieleckim Stanisław Grzesiuk.

Stanisław Grzesiuk jest dziś patronem najważniejszego wydarzenia kulturalnego organizowanego co roku w Parku Sieleckim. Święto upamiętnia postaci związane z rejonem Sielc, w którym rozwijał się warszawski folklor. W czasie muzycznego Festiwalu Grzesiuka można potańczyć i posłuchać muzyki sprzed lat…

Warto tu wspomnieć, że ten znany pisarz i pieśniarz urodził się w pobliżu parku, przy ul. Tatrzańskiej na Dolnym Mokotowie. Dodajmy, że przy tej samej ulicy, w okazałej willi mieszkał gen. Władysław Sikorski, natomiast przy ul. Sieleckiej urodził się reżyser Stanisław Bareja.

 

Interesującą atrakcją parku jest plac zabaw dla dorosłych, wykonany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w 2019 r. w ramach realizacji projektu z Budżetu Partycypacyjnego. Wchodząc do parku od ul. Chełmskiej możemy odpocząć w zacisznym zakątku, gdzie postawiliśmy huśtawki, hamaki i dwa stoły piknikowe z ławami wyposażone w plansze do gry w szachy. Wszystkie elementy urządzeń są wykonane z drewna i stali w kolorze antracytowym. Na terenie placu zabaw stoją również dwa stoły do ping-ponga (postawione nieco wcześniej).

 

Dbamy też o małą architekturę w parku: w 2019 r. zamontowaliśmy tu nowe kosze na odpady, natomiast w 2021 r. planujemy montaż nowych Ławek Warszawskich.

OD KRÓLEWSKIEGO OGRODU DO MIEJSKIEGO PARKU – RYS HISTORYCZNY PARKU SIELECKIEGO

Park Sielecki jest pozostałością dawnego ogrodu w stylu angielskim, założonego w 1775 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a przekazanego następnie namiestnikowi cara, ks. Konstantemu. Ogród był częścią królewskiego Folwarku Sielce.

W drugiej połowie XIX w. wybudowano tu dwukondygnacyjny pałac z dwiema oficynami w stylu neoklasycystycznym, prawdopodobnie wg projektu Wilhelma Henryka Mintera. Budynki te, znajdujące się obecnie za ogrodzeniem parku, można zobaczyć przechodząc ulicą Zbyszka Cybulskiego. Pałac Sielecki obecnie to prywatny budynek biurowy.

Od końca XIX w. Park Sielecki był popularnym parkiem spacerowym i letniskowym, znajdował się tu m.in. sad owocowy z drzewami morwowymi. Do 1916 r. park znajdował się poza granicami miasta, w okresie międzywojennym funkcjonował jako miejski park publiczny z minilunaparkiem i boiskiem. Wchodziło się do niego przez bramę przy ul. Chełmskiej. W tamtym czasie Sielce były gęsto zabudowane fabrykami i skromnymi domami robotniczymi, zaś bliżej ul. Belwederskiej pojawiło się wiele willi podmiejskich.

Z biegiem czasu kolejne działki były odłączane od terenu parku i zabudowywane, dalsze straty przyniosła II Wojna Światowa. W latach 60. park urządzono na nowo wg projektu prof. L. Majdeckiego, przeprowadzono wówczas renowację stawu i kanałów.

– – – – –

Cykl „Warszawskie Parki ZZW” – Park Sielecki (4/32)

Cykl „Warszawskie Parki ZZW” to miniprzewodnik po 32 warszawskich parkach zarządzanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – prezentujący w skrócie ●rys historyczny parku, ●założenia architektoniczne parku, ●opowieść o przyrodzie parku, ●informację o działaniach specjalistów ZZW, mających na celu utrzymanie i rozwój tych wyjątkowych terenów zieleni w jak najlepszym stanie z myślą o tym i kolejnych pokoleniach warszawiaków.

 

Do tej pory w cyklu „Warszawskie Parki ZZW”:

1/32 – Ogród Saski (Śródmieście) – link tu.

2/32 – Park Arkadia (Mokotów) – link tu. 

3/32 – Park Powstańców Warszawy (Wola) – link tu. 

 

Pokaż inne artykuły